W wielu miejscach naszego miasta prowadzimy działania w na rzecz ratowania pszczół. Coraz częściej domki dla owadów, w tym cennych pszczół znajdziemy w parkach i na skwerach. W sumie wybudowaliśmy ponad 20 takich hoteli. Te największe z nich znajdziemy m.in. w Parku nad Starym Kanałem, Dolinie Pięciu Stawów, Parku Centralnym, Parku Witosa, Parku Wolności oraz na Wzgórzu Dąbrowskiego. Spora część z nich znajduje się także na drzewach.
Warto pamiętać, że dzikie pszczoły są naszymi sprzymierzeńcami, mimo że nie zyskujemy od nich miodu. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o niszczeniu tych domków, jeden z nich został spalony w Parku Wolności. Apelujemy o reagowanie i zgłaszanie aktów wandalizmu Straży Miejskiej.
Te specjalne hotele to schronienie dla pszczół, trzmieli i innych pożytecznych owadów, które z coraz większym trudem znajdują dla siebie bezpieczną przestrzeń w miastach. Pamiętajmy, że pszczół jest coraz mniej, a nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co się stanie, jeżeli wszystkie wyginą? Pszczoły są najbardziej zorganizowanymi na świecie koloniami zapylaczy. Uprawy tzw. roślin owadopylnych bez nich staną pod znakiem zapytania. A podkreślić trzeba, że dotyczy to aż trzech czwartych upraw na świecie. To potencjalnie oznacza kłopoty z wyżywieniem nas ludzi.
Pszczoła w mieście
Miasto od kilku lat uczestniczy w międzynarodowym projekcie BeePathNet, który zajmuje się promowaniem miejskich pszczół. W ramach projektu przeprowadzono badania miodu, który powstaje w miastach. Wyniki jednoznacznie potwierdziły bardzo dobrą jakość tego produktu. Projekt ten pozwolił także na poznanie dobrych praktyk stosowanych w innych miastach. Okazuje się, że pszczoły są mile widziane na balkonach, w ogrodach oraz działkach rekreacyjnych. Niektórzy z nas mogą obawiać się pszczół. Najpewniej z powodu ich żądeł. Dzika pszczoła, taka jak murarka, żądlącej broni nie posiada. W efekcie jest zupełnie niegroźna dla człowieka, a bardzo pożyteczna – jest doskonałą zapylarką.
Zaproś pszczoły do ogrodu!
Każdy z nas może zaprosić do swojego ogrodu dzikie pszczoły. Podczas porządków pozostawmy niewielką przestrzeń dla owadów. Niewielka sterta suchej trawy, kopiec kamieni lub cegieł, pieniek z nawierconymi otworami – to najprostszy, naturalny sposób aby pomóc w przetrwaniu owadom. Możemy też wybudować specjalny domek - hotel.
Wystarczy trochę materiałów i odpadów naturalnych i wiedza na temat lokatorów. Przyda się: słoma, trzcina, bambus i inne rurkowate pędy np. malin, bzu czarnego, forsycji, mech, szyszki, kora. Kamienie, cegły, kafle, deseczki, drewniane palety, rurki PCV i glina. Możemy zrobić mały domek – skrzynkę z desek i wypełnić ją jednym rodzajem materiału albo podzielić na sektory, piętra. Może być także wiklinowy koszyk, gliniana donica lub drewniana paleta. Inspiracje można znaleźć w Internecie.
Napisz komentarz
Komentarze