W tym przełomowym osiągnięciu brali udział przedstawiciele UTP - to pracownicy Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy i studenci z Koło Naukowe SONDA UTP zaangażowani w rozwój technologii bezzałogowych.
Wykorzystany dronoid jest autorską konstrukcją firmy Spartaqs Group z Katowic, z którą ściśle współpracuje nasza uczelnia w zakresie tworzenia oprogramowania do pojazdów autonomicznych.
Hermes V8M to platforma, która została opracowana z myślą o transporcie pilnych przesyłek w miastach, w tym przesyłek medycznych takich, jak krew, leki i próbki do badań. Dronoid posiada specjalne zabezpieczenie pojemnika cargo przed otwarciem go przez osoby postronne. Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej,
a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha. Całość nie byłaby również możliwa, gdyby nie znakomita współpraca z Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
W całej operacji zostały wykonane dwa loty. Pierwszy testowy na trasie ze szpitala Banacha do Szpitala MSWiA i drugi powrotny już z właściwym ładunkiem.
Napisz komentarz
Komentarze