W powieści przedstawiona jest Polska lat 30. to epoka ogromnych kontrastów: z jednej strony wystawne życie elit pełne rautów, z drugiej – stale rosnące bezrobocie i przestępczość. W tych trudnych społeczno-politycznych okolicznościach komisarz Kornel Strasburger i członkowie sekcji specjalnej Komendy Głównej muszą się wykazać wyjątkowymi umiejętnościami, by odnaleźć córkę wpływowego człowieka mającego przyjaciół w najwyższych kręgach władzy.
Przedstawiony w opisanej historii Kornel Strasburger, żyje każdą kryminalną sprawą, którą przyszło mu rozwiązać. Jedną z najtrudniejszych zagadek okazuje się odnalezienie córki polityka, od którego w kraju zależne jest prawie wszystko. Wszystko przybiera jednak na sile, kiedy detektywi prowadzący tę sprawę otwiera się uzmysławiają sobie, że ten problem to jedynie tylko prawdziwa kropla w morzu zagadek, które należy rozwiązać. Poza tym, co chyba najistotniejsze - ktoś wciąż bawi się ze śledczymi, wysyłając coraz to bardziej tajemnicze ogłoszenia do gazety i informując, że to nie koniec, a kolejne ofiary dopiero nadejdą…
Autor wręcz idealnie przenosi czytającego w barwny i pełen kontrastów świat dwudziestolecia międzywojennego. Świetnie przedstawiona zemsta, sztuka, zbrodnia oraz wielkie i niepowtarzalne gwiazdy tamtego pięknego okresu: Bodo, Smosarska, Fogg, Dymsza i Kiepura. Wszystko to na tle Warszawy, Lwowa, Krynicy, Kresów i... Bukaresztu. Warto wraz z autorem wybrać się w tę niecodzienną podróż, zgoła inną niż obecna teraźniejszość.
Warto wiedzieć, że Grzegorz Kalinowski studiował historię na UW, uczył w LO im. Jana Zamoyskiego, a przez ostatnich 25 lat pracował w mediach. Był korespondentem na wojnie w dawnej Jugosławii, zrealizował teledysk Brygady Kryzys oraz komentował finały piłkarskiej Ligi Mistrzów i Pucharu Polski. Autor filmów dokumentalnych, współtwórca książkowej biografii Lucjana Brychczego.
Książka dostępna TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze