Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama włączenie społeczne

TAK dla ulic Zbigniewa Raszewskiego i Władysława Stomy w Bydgoszczy. Podpisz petycję

Jeśli zależy Wam na wizerunku miasta, portal teatrdlawas, zachęca do złożenia swojego podpisu pod petycją dotyczącą nazw bydgoskich ulic.
TAK dla ulic Zbigniewa Raszewskiego i Władysława Stomy w Bydgoszczy. Podpisz petycję

Autor: archiwum

Szanowni Państwo, prosimy o chwilę uwagi oraz wsparcie naszych działań dla tożsamości miasta nad Brdą.

Współczesna Bydgoszcz szybko się zmienia - powstają w niej nowe bloki, wytyczane są kolejne ulice, rozkwita lokalna turystyka. Miasto zaczęło silnie dbać o swoją tożsamość regionalną. Podkreśla się urok XIX-wiecznych kamienic z okolic Śródmieścia, na terenie poniemieckich zakładów wojskowych otwarto Exploseum DAG Fabrik Bromberg, odbudowano fontannę ,,Potop", coraz mocniej zwraca się uwagę na przemysłową historię Bydgoszczy.  

Wszystkie te działania zasługują na uznanie, ale liczne karty miejscowej historii wciąż czekają na odkrycie i uhonorowanie. Jedną z nich są dzieje bydgoskiego teatru i ludzi z nim związanych. W samym sercu miasta istnieje dziś swoista ,,wyrwa" - plac Teatralny. To na nim przez wieki znajdowały się miejscowe sceny, w tym okazały budynek Teatru Miejskiego. W miejscu obecnego Teatru Polskiego stał w okresie zaborów letni teatrzyk Elysium, a w II RP znajdowała się tam siedziba Deutsche Bühne. Historia miejscowej Melpomeny jest bardzo bogata, z czego część mieszkańców nadal nie zdaje sobie sprawy. Chcemy ją przypomnieć przez uhonorowanie dwóch szczególnie zasłużonych dla niej ludzi. 

Zbigniew Raszewski był wybitnym polskim teatrologiem, zasłużonym w krzewieniu wiedzy o historii teatru. Urodzony w Poznaniu, studiował tam polonistykę, by przenieść się w końcu do Warszawy. Związał się z miejscową Akademią Teatralną, gdzie był cenionym wykładowcą. Jego książki ,,Z tradycji teatralnych Wielkopolski, Pomorza i Śląska" czy ,,Krótka historia teatru polskiego" są dziś podstawowym źródłem wiedzy o teatrze minionych epok. Cieszył się wielkim autorytetem wśród swoich studentów i naukowców. Ten wybitny historyk był związany z Bydgoszczą przez piętnaście lat. Spędził tu swoje dzieciństwo i młodość. Pokłosiem tych doświadczeń była książka ,,Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930-1945", stanowiąca bezcenne źródło informacji o tamtych czasach. Raszewski powracał wielokrotnie do miasta, które go ukształtowało, często wspominał o nim w swoim ,,Raptularzu". Był osobistością wybitną, której nazwisko sygnuje dzisiaj działalność stołecznego Instytutu Teatralnego.

Władysław Stoma był dyrektorem bydgoskiego Teatru Miejskiego w latach 1927-1938. Były powstaniec wielkopolski, aktor teatrów Narodowego i Polskiego, przybył nad Brdę w okresie trudnym dla miejscowej sceny. Poprzedni dyrektorzy mieli problem z utrzymaniem równowagi między stabilnością budżetu a zapewnieniem dobrego repertuaru i wysokiej frekwencji. W ciągu jedenastu lat swojego kierowania Miejskim Stoma dokonał niezwykłej rzeczy: zadbał o zrównoważony program, odbudował prestiż sceny wśród mieszkańców, poprawił jej wyniki finansowe. Dojrzale rozumiał swoją rolę jako dyrektora największego bydgoskiego teatru, zobowiązanego do służby miejscowej publiczności. Ukoronowaniem tych działań była premiera ,,Nie-Boskiej komedii" w reżyserii Kazimierza Koreckiego, która odbiła się szerokim echem w całej teatralnej Polsce. 

Obaj ci wielcy ludzie teatru nie doczekali się nad Brdą godnego uhonorowania swojej działalności. W mieście trwają obecnie dyskusje co do zmiany nazw niektórych ulic. To dobry czas, żeby wyżej opisanym oddać hołd w zamian za ich zasługi dla promowania dobrego imienia miasta oraz współtworzenia jego historii i kultury. Proponujemy nadać wybranym ulicom nazwiska Zbigniewa Raszewskiego i Władysława Stomy. W końcu do pamięci jesteśmy wszyscy zobowiązani.

Petycję znajdziecie TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: -3°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklamawłączenie społeczne
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Bobin-PotyrałaTreść komentarza: https://www.facebook.com/share/p/1CnXnktVcQ/ Proszę o pomoc dla tego psa. W linku i w komentarzach jest podany adres gdzie pies przebywsData dodania komentarza: 1.02.2025, 20:41Źródło komentarza: 112 dla zwierząt działa już w kujawsko-pomorskimAutor komentarza: Bobin-PotyrałaTreść komentarza: https://www.facebook.com/share/p/1CnXnktVcQ/ POMOCY dla tego psa.Być może to ostatni moment by go uratować.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 20:39Źródło komentarza: 112 dla zwierząt działa już w kujawsko-pomorskimAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Na UKW - koncerty...bo co innego pozostało?Data dodania komentarza: 31.01.2025, 17:07Źródło komentarza: PBŚ inwestuje w rozwój informatyki i technologii cyfrowychAutor komentarza: d0br0dzi3jTreść komentarza: Z tego Rektora w końcu uczelnia techniczna nabrała właściwego wiatru w żagle! Pozostałe uczelnie bydgoskie powinny brać przykład, a nie organizować co tydzień koncerty :) A na UKW wszyscy wesoło rozśpiewani, same koncerty :PData dodania komentarza: 24.01.2025, 23:15Źródło komentarza: PBŚ inwestuje w rozwój informatyki i technologii cyfrowychAutor komentarza: BYDGOSZCZTreść komentarza: SYRGOLŚData dodania komentarza: 23.01.2025, 14:54Źródło komentarza: Postoje taksówek w Bydgoszczy zostaną zamienione na parkingiAutor komentarza: AntekTreść komentarza: W takich warunkach to można się uczyć 💪 dobrze wiedzieć że osoby ,ktore maja pierwszy kontakt z pacjentem uczą się w takich warunkach …na pewno to zaprocentuje w przyszłościData dodania komentarza: 19.01.2025, 17:33Źródło komentarza: Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu z nowym instytutem
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama