Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Inspiracją były też uliczne parady organizowane w miastach Hiszpanii i Meksyku. Uczestnicy orszaku opowiadają wciąż tą samą historię, która wydarzyła się ponad 2 tys. lat temu w Ziemi Świętej. Trzej królowie podążą za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Towarzyszyć im będą orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszyć będą scenki biblijne oraz wspólne śpiewanie kolęd.
Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół oraz grupa teatralna z MDK nr 2. Pozostali uczestnicy mogą samodzielnie przygotować niedrogie stroje odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji np. rycerza, dwórki, pastuszka czy aniołka. Organizatorzy będą też rozdawać chętnym tekturowe korony i nalepki.
Orszaki na stałe wrastają w świąteczny kalendarz i stają się tradycją. W tym roku przejdą ulicami ponad 540 polskich miejscowości. Bydgoski Orszak Trzech Króli w ciągu trzech lat stał się jednym z największych w Polsce – w ubiegłym roku za królami podążyło 10 tys. kolędników.
Program Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest tak przygotowywany, by był atrakcyjny dla rodzin. Trasa wiedzie przez najbardziej urokliwe zakątki miasta i przypomina o związkach Bydgoszczy z wodą. W tym roku królowie pojadą na wielbłądzie i koniach. Wielbłąd, na którym pojedzie król Baltazar przyjedzie do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu (województwo lubelskie). Na zakończenie orszaku będzie możliwość zrobienia zdjęć z aktorami i zwierzętami. Dzieci mogą też przynieść rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom. Podczas trwania koncertu kolęd będą je mogły osobiście przekazać Świętej Rodzinie i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Otrzymają też drobne upominki.
- Rok 2017 będzie w polskim Kościele rokiem Świętego Brata Alberta. Ten polski święty był znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych. Aby go upamiętnić postanowiliśmy włączyć jego rolę do orszaku. W ten sposób chcemy też przypomnieć bydgoszczanom, że siostry Albertynki prowadzą w naszym mieście kuchnię dla osób bezdomnych - powiedział ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty, który będzie odtwórcą roli św. Brata Alberta.
- W tym roku przygotowujemy nowe stroje dla Świętej Rodziny. Staramy się, by kostiumy nie były drogie i każdy mógł się przebrać. Dlatego przewietrzyliśmy szafy i poszperaliśmy w sklepach z odzieżą używaną. Nasza Święta Rodzina będzie wyjątkowa na tle innych orszaków. Kostiumy będą inspirowane kujawskimi strojami ludowymi – wyjaśnia Regina Piątkowska, organizatorka orszaku.
IV Bydgoski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy 6 stycznia 2017 r. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26) pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku.
Warto wiedzieć, że Bydgoszcz znalazła się wśród 4 orszaków, które będą transmitowane na żywo przez TVP 1 i TVP Polonia (6 stycznia 2017, godz. 11.55-13.45).
Więcej informacji na stronie: www.orszak.bydgoszcz.pl.
Napisz komentarz
Komentarze