Główną ideą stworzenia Parku Kulturowego jest zachowanie średniowiecznego układu urbanistycznego miasta, fragmentów obwarowań, siatki ulic i budynków o dużej wartości historycznej. Trzeba będzie też zadbać o szczegóły – odrestaurowanie elementów elewacji, czy odnowienie ulic i chodników w tradycyjny sposób.
W ratuszu podkreślają, że dodatkowym walorem obszaru jest sąsiedztwo zrewitalizowanej Wyspy Młyńskiej i nadrzecznych terenów Chwytowa. Także rejon ulicy Gdańskiej wraz z Parkiem Kazimierza Wielkiego jest reprezentacyjnym rejon naszego miasta, dlatego trzeba zadbać o to, by zachować piękno kamieniczek i zabytków w tej okolicy.
Uchwała w sprawie utworzenia parku kulturowego zawiera też zasady służące podniesieniu estetyki naszej wspólnej przestrzeni, m.in. te dotyczące formy i sytuowania reklam oraz małej architektury – na przykład ogródków piwnych.
Każdy mieszkaniec Bydgoszczy może mieć wpływ na kształt Parku. Projekt uchwały będzie dostępny na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej - mpu.bydgoszcz.pl (w zakładce Obwieszczenia). Na pisemne uwagi przesyłane mailem w MPU czekają od 9 marca do 10 kwietnia. Mail: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze