W tym roku Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zgłasza cztery nowe odmiany chryzantem do ochrony: odmiana ‘Sparkle’ (autorstwa dr inż. Alicji Tymoszuk) oraz ‘Bernardynka’, ‘Bydgoska Nostalgia’ i ‘Jutrzenka’ (autorstwa dr inż. Natalii Miler i dr inż. Anity Woźny).
Nowe odmiany chryzantem, zanim uzyskają prawa ochronne, podlegają ocenie przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Procedura zakłada sprawdzenie odrębności, wyrównania i trwałości zgłoszonych odmian (tzw. badania OWT)
w testach uprawowych. Jeśli nowe odmiany przejdą pomyślnie te testy, to w kolejnym roku zostają wpisane do Księgi Ochrony. Wówczas hodowca (w tym przypadku UTP) dostaje na nie swoisty patent, czyli przyznane prawa ochronne na 20 lat. Zgłoszenie odmiany do ochrony wiąże się z koniecznością wybrania dla niej nazwy, która funkcjonować będzie później w Księdze Ochrony oraz w obrocie daną odmianą. Nazwa musi być oryginalna
i niepowtarzalna.
Do stworzenia nazw dla trzech z nich zaproszono mieszkańców Bydgoszczy, gdyż zgodnie
z pomysłem autorek, nadawane od kilku lat nazwy nowych odmian mają promować
i podkreślać miejsce ich pochodzenia. W zabawie na wymyślenie nowych nazw dla „bydgoskich chryzantem” wzięło udział 68 osób, którzy zgłosili 130 nazw. Wiele bardzo unikalnych i związanych z Bydgoszczą. Wybrano: Bernardynkę, Bydgoską Nostalgię
i Jutrzenkę.
‘Bernardynka’ – odmiana drobnokwiatowa, doniczkowa, o białych kwiatostanach przypominających skromne stokrotki, jej nazwa nawiązuje do miejsca hodowli – siedziba Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej, w pobliżu zabudowań dawnego klasztoru ojców Bernardynów.
‘Bydgoska Nostalgia’ – odmiana doniczkowa, średniokwiatowa, o kwiatostanach pełnych, białych i kwiatach języczkowatych zrośniętych w postrzępione na końcu rurki. Jest to odmiana powstała w wyniku zastosowania metod biotechnologicznych z innej bydgoskiej odmiany ‘Profesor Jerzy’, zaś profesor Marek Jerzy, ojciec bydgoskiej hodowli chryzantem był wielkim miłośnikiem naszego miasta.
‘Jutrzenka’ – ta nazwa doskonale oddaje piękny, jasnoróżowy odcień kwiatostanów ze złocistym oczkiem – jak wschodzącym słońcem – w ich wnętrzu. W dodatku nawiązuje do słodkich tradycji dawnej bydgoskiej wytwórni spożywczej o tej samej nazwie.
‘Sparkle’ – to odmiana średniokwiatowa, przeznaczona do produkcji na kwiat cięty. Jej pełne kwiatostany odznaczają się fioletoworóżową barwą. Nazwa tej chryzantemy nawiązuje do jej charakterystycznych kwiatów języczkowatych, które, zrastając się nieregularnie w rurki o długości wzrastającej od środka ku obrzeżom kwiatostanu, przypominają drobne iskierki.
Hodowla chryzantem na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy ma już ponad czterdziestoletnią tradycję.
Napisz komentarz
Komentarze