Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:06
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Otwarcie wystawy Jakuba Kaji "ODBICIE MIASTA". Zaprasza Galeria Autorska

W czwartek, 20 lutego 2020 r. o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej (Bydgoszcz, ul. Chocimska 5 ) odbędzie się otwarcie wystawy Jakuba Kaji pt. "ODBICIE MIASTA". Zdarzeniu towarzyszyć spotkanie poetyckie z Bartłomiejem Siwcem pt.: "Przepompownia" i promocja tomu wierszy. Czytanie tekstów - Roma Warmus.
Jakub Kaja z cyklu "Odbicie miasta-fotografia"

20.02.2020, godz.18.00  – otwarcie wystawy fotografii Jakuba Kaji pt. "Odbicie MIASTA".

Jakub Kaja Urodzony 1.05.1982 w Bydgoszczy. Absolwent Akademii Krakowskiej na Wydziale Malarstwa  o specjalności grafika użytkowa oraz Akademii Sztuk Pięknych  w Gdańsku na Wydziale Grafiki o specjalności fotografia. Pasjonat fotografii ulicznej, plakatu, grafiki i designu.  Z zamiłowania podróżnik i sportowiec.  Na co dzień szczęśliwy mąż i tata. Zdobywca 1 miejsca oraz specjalnego wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie na plakat z okazji 90 lecia Banku PKO BP. Uczestnik wystawy konkursowej 23 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie, 26 MBP w Warszawie oraz  IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu. Laureat 1 nagrody w ogólnopolskim konkursie na plakat z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

*   *   *

Jest coś co w twórczości Jakuba Kai przyciąga, jakiś magnetyzm. Gdy przyglądałem się jego pracom, to przypomniało mi się słynne zdanie Wiliama Blake’a, którym tak bardzo zachwycił się Jim Morrison: „są rzeczy znane i rzeczy nieznane a pośrodku są drzwi”. Skojarzenie to zresztą nieprzypadkowe. Młody fotograf bardzo lubi je fotografować. Nie chodzi zresztą tylko o drzwi, ale użyjmy pojęcia bardziej szerokiego: wrota. Co jest po drugiej stronie? No właśnie, te zdjęcia są tak wykonane, że przed oglądającym otwiera się nowy, nieznany świat. Drzwi percepcji – jakby powiedział Blake – oddzielają nas od świata znanego z tym co nieznane, tajemnicze. (...)

Powszechnie wiadomo, że największe mądrości ukryte
są w codzienności. To ona – powiedzmy – ta wieczna krzątanina, jest dla twórców pretekstem, odskocznią, a może i nawet swoistą trampoliną w artystyczny świat.

Myślę, że ludzie uchwyceni w jego obiektywie, na moment zastygli, biegnący od punktu A do punktu B, to ludzie w drodze. Bo codzienność to wciąż pulsująca materia, w której Kaja czuje się bardzo dobrze, można by chyba nawet rzec, że jest on w swoim artystycznym żywiole.

Jego fotografie nie mają w sobie nic z natrętnej krzykliwości, na którą narażony jest współczesny użytkownik portali kulturalnych, nie mówiąc już nawet o tych informacyjnych, gdzie epatowanie przemocą stało się obowiązującą normą. Jakub Kaja raczej nie fotografuje tłumów, ale pojedyncze osoby i to przeważnie będące
w jakiejś ciekawej relacji z otaczającą ich rzeczywistością. Wydaje się, że niektóre z tych zdjęć zostały zrobione w czasach okupacyjnych albo co najmniej pół wieku temu, co oczywiście jest niemożliwe. Nie znam się na zawiłościach technicznych fotografii artystycznej i nie wiem w jaki sposób uzyskuje on tak ciekawy efekt, natomiast fotografowane przez niego mury, brukowe ulice, chodniki, bramy czy klatki kamienic często posiadają bardzo ciekawą historię i co się z tym wiąże również odpowiedni wiek.
Nie są to jednak miejsca, gdzie na co dzień przechadzają się turyści. One są jakby na uboczu głównych turystycznych traktów, zamieszkałe często przez wiele lat przez tych samych lokatorów. Miejsca te, na nowo odkrywa Jakub Kaja, artysta bardzo autonomiczny i odważny zarazem, idący własną ścieżką twórczą.

Dla mnie też Kaja jest twórcą dość tajemniczym, o dużej wrażliwości poznawczej, który ciekawy temat zawsze znajdzie tam, gdzie inny przejdzie obojętnie.

Bartłomiej Siwiec

 

20.02.2020, godz.18.00  –  spotkanie poetyckie z Bartłomieje\m Siwcem pt. „Przepompownia” oraz promocja tomu wierszy. Czytanie tekstów – Roma Warmus. 

Bartłomiej Siwiec (ur. w 1975 r. w Bydgoszczy) – prozaik, poeta, dramatopisarz, krytyk literacki. Ukończył politologię ze specjalizacją dziennikarską na WSP w Bydgoszczy i studia podyplomowe z zakresu archiwistyki na UMK w Toruniu. Autor czterech powieści: Zbrodnia, miłość, przeznaczenie, Autodestrukcja, Przypadek Pana Paradoksa, 16 schodów, zbioru opowiadań Wszyscy byli umoczeni, tczterech zbiorów wierszy: Instrukcja zabicia ptaka, Matka i róża, Przepompownia Starsza pani poezja i kilku dramatów 64 pozycje z życia szachisty, Wyszła z domu, Skóry. Jego wiersze, szkice i recenzje były drukowane na łamach „Toposu”, „Tekstualiów”, „Elewatora”, „Okolicy Poetów”, „Akantu”, „Gazety Kulturalnej”, „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”. Bartłomiej Siwiec jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.   

 

*   *   *

Siwiec z tematów używanych często w poezji stwarza swój własny idiom, żywiący się znaczeniami, które pojawiają się na styku opisywanych rzeczywistości. Mnogość tematyczna nie sprawia wrażenia chaosu, ale pozwala pozorną prostotę nasycić czymś większym i ważnym, emocjami, możliwością zadania sobie kilku pytań. Instrukcja zabicia ptaka to mała lekcja z empatii.

Andrzej Nugat o Instrukcji zabicia ptaka

 

Warto na koniec zwrócić uwagę na swoistą i znaczącą klamrę spinającą tomik Matka i róża. Otóż zbiór otwiera wiersz zatytułowany Matka, zamyka zaś utwór, który autor zatytułował Ojciec.  (…) płynąca z takiej konstrukcji tomiku refleksja wydaje się nadzwyczaj istotna i nośna – nasze doświadczanie świata jest składową naszego charakteru, ale i uwrażliwienia na system wartości, reprezentowany przez osoby dłużej lub krócej nam danych matki i ojca. To być może także sugestia, czy raczej próba odpowiedzi na pytanie,  jakim mam być ja, by ocalić to, co na tym świecie naprawdę ważne.

Maciej Krzyżan o Matce i róży

 

Tylko z rzadka Siwiec pozwala sobie na wkręty autobiograficzne, wspomina swoje młodzieńcze sukcesy szachowe, drwiny nauczyciela i „cień samotności / który na zawsze / ciągnie się za / człowiekiem”. Jest jednym z uczestników spektaklu, a że dane mu było zostać jego kronikarzem – cóż, takie przekleństwo, a może powinność poety.

Jarosław Jakubowski o Przepompowni

 

Mimo całego, chyba nie tylko rytualnie artykułowanego, sceptycyzmu ma ten zbiorek, także ze względu na pojawiające się tu postulaty etyczne (przykładowo: „chciałby, żeby inteligencja / była sztuką odnajdywania / dobroci w złych czasach / miłości w beznadziei”), trafić czytelnikowi do przekonania. Zasługuje na to.

 

Piotr W. Lorkowski o Przepompowni

 

Bartłomiej Siwiec (ur. w 1975 r. w Bydgoszczy) – prozaik, poeta, dramatopisarz, krytyk literacki. Ukończył politologię ze specjalizacją dziennikarską na WSP w Bydgoszczy i studia podyplomowe z zakresu archiwistyki na UMK w Toruniu. Autor czterech powieści Zbrodnia, miłość, przeznaczenie, Autodestrukcja, Przypadek Pana Paradoksa, 16 schodów, zbioru opowiadań Wszyscy byli umoczeni, trzech zbiorów wierszy Instrukcja zabicia ptaka, Matka i róża, Przepompowniai kilku dramatów 64 pozycje z życia szachisty, Wyszła z domu, Skóry. Jego wiersze, szkice i recenzje były drukowane na łamach „Toposu”, „Tekstualiów”, „Elewatora”, „Okolicy Poetów”, „Akantu”, „Gazety Kulturalnej”, „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”. Bartłomiej Siwiec jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.   

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ArekTreść komentarza: Super wystawa! Pozdrawiam Arek Psurski https://arekpsurski.pl/Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:39Źródło komentarza: Mikołajki w Lumina ParkAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w Bydgoszczy
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama