Przy pomocy igieł można trwale usuwać takie defekty kosmetyczne skóry jak zapalenia, trądzik, nadmierne wydzielanie sebum lub odwrotnie, zbytnie jej przesuszenie. Leczy się też różnego rodzaju wypryski, pokrzywki, a nawet łuszczycę. Co ciekawe, dobre efekty stosowania akupunktury obserwuje się w zapobieganiu nadpotliwości.
- W przypadku medycyny estetycznej zabiegi akupunktury stosujemy by spłycać zmarszczki, robić lifting, zmniejszać lub likwidować obrzęki twarzy lub powiek, ciemne koła wokół oczu, czy unosić biust – mówi lek. med. Ewa Łączkowska, specjalista akupunktury tradycyjnej.
Potrzeba cierpliwości
- Liczba zabiegów zależy od wielu czynników: stylu życia danej osoby, nawyków prozdrowotnych, uzależnień, jakości jedzenia, suplementacji ewentualnej oraz oczywiście od oczekiwanych efektów – wyjaśnia Ewa Łączkowska. - Zwykle wykonuje się przez pierwsze cztery tygodnie dwa zabiegi tygodniowo, a później jeden zabieg podtrzymujący raz w miesiącu.
Jak działa akupunktura?
Zwykle nakłuwa się więcej niż jeden punkt na ciele. Odpowiednie kombinacje tych punktów wpływają regulująco na funkcje powiązanych z nimi narządów wewnętrznych i poprawiają ich działanie. - Konieczne jest precyzyjne umieszczenie igieł oraz odpowiednia stymulacja punktów, aby uzyskać określony efekt. Nakłucie skóry jest bezbolesne, natomiast moment napłynięcia energii do stymulowanego punktu może być odczuwany jako drętwienie, rozpieranie, ciężkość czy ból – mówi Ewa Łączkowska. - Odpowiednio stymulując igłami punkty staramy się przywrócić równowagę i harmonię pomiędzy Yang i Yin w organizmie.
Przeciwwskazania
Choć akupunktura może być zdrowszą alternatywą do stosowania botoksu czy kwasu hialuronowego, to w niektórych przypadkach nie można się jej poddać. To lekarz określa, czy pacjent z powodzeniem podda się zabiegowi. – Tak jest w przypadku nadciśnienia tętniczego, ciąży, czy.. wieku. To tak zwane przeciwwskazania względne to znaczy, że lekarz podejmuje decyzję, czy można zastosować tę metodę leczenia na podstawie swojego doświadczenia, wiedzy, rodzaju choroby, stanu pacjenta. Bezwzględnie nie można korzystać z zabiegu akupunktury po spożyciu alkoholu – dodaje doktor Łączkowska.
Stan skóry w dużej mierze zależy od funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. Na przykład worki pod oczami, opuchnięcia i zmniejszone napięcie skóry może być skutkiem chorób nerek lub ich nieprawidłowego działania. Natomiast kruchość naczyń włosowatych, trądzik różowaty czy cienie pod oczami mogą być oznaką złego funkcjonowania wątroby lub układu pokarmowego.
Najstarsze igły do akupunktury wykonane z jaspisu i innych kamieni znaleziono w Chinach. Pochodziły one z epoki neolitu – ich wiek datuje się nawet 10 tysięcy lat przed naszą erą.
Napisz komentarz
Komentarze