W okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie nabywamy zdolności komunikacyjnych, poprzez przyswajanie dźwięków otoczenia. To tzw. „złoty okres” dla rozwoju mowy i przypada on na pierwsze cztery lata życia. – Rodzice powinni w tym czasie pilnie obserwować dziecko. Już sześciomiesięczne niemowlę powinno reagować na dźwięki, na przykład odwracać głowę w stronę wołającej go mamy. Około pierwszego roku życia powinny pojawić się pierwsze słowa, sylaby. W przypadku braku takich reakcji, warto zasięgnąć porady specjalisty, ale wcześniej po prostu wykonać badanie słuchu. Czasami zwykły katar, który przeciąga się w nieskończoność, może powodować przejściowe problemy ze słuchem – mówi Tomasz Szutko, protetyk słuchu z firmy Otosonica
Co się dzieje kiedy maluch nie słyszy ?
- Dzieci bardzo często mając problemy ze słuchem, stają się lekko wycofane, trudno im nawiązać kontakt z rówieśnikami. Czasami mogą być skierowane do poradni pedagogiczno- psychologicznej, ponieważ podejrzewa się u nich inne schorzenia – mówi Tomasz Szutko.
Rodzice którzy po raz pierwszy trafiają na badanie słuchu, są przestraszeni i zaniepokojeni tym, że ich pociecha nie słyszy. W większości przypadków jednak niedosłuchy u dzieci da się wyleczyć, bo nie są trwałe.
Jest wiele badań jakie należy wykonać aby lekarz mógł podstawić odpowiednią diagnozę. Na szczęście wiele z nich nie wymaga współpracy dziecka, są to tzw. badania obiektywne. Niektóre badania przeprowadza się w formie zabawy z dzieckiem. Tak jest w przypadku tzw. Audiometrii tonalnej, gdzie dzieci powyżej drugiego roku życia reaguje na dźwięki wrzucając zabawkę do koszyczka ( badanie wykonuje się po przeprowadzeniu odpowiedniego treningu).
Czy każdy niedosłuch da się wyleczyć ?
Niestety są rodzaje niedosłuchów, które nie są do wyleczenia na drodze medycznej – dodaje Tomasz Szutko. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak „koniec świata”. Istnieją aparaty słuchowe, które przy odpowiedniej wiedzy specjalisty, mogą wyrównać niedostatki związane ze słabym słuchem.
Dopasowanie takich urządzeń jest pewnym procesem, dlatego musi to zrobić doświadczony protetyk słuchu, we współpracy z lekarzem audiologiem i logopedami. Wymagane jest na przykład przeprowadzanie pomiaru akustyki kanału słuchowego dziecka ( tzw. RECD), który jest znacznie mniejszy niż u osoby dorosłej.
Aparaty słuchowe dla dzieci są często kolorowe, mają zabezpieczenie komory baterii oraz diodę świetlną , które to cechy pomagają rodzicom kontrolowanie tych urządzeń.
Noszenie aparatów słuchowych to rehabilitacja słuchu, dlatego najlepiej jest zaopatrzyć dziecko w pomoc słuchową jak najszybciej. Wielokrotnie spotykamy się z dziećmi na wizytach kontrolnych, gdzie z miesiąca na miesiąc dziecko staje się bardziej ciekawe świata, otwarte i pełne energii – mówi Tomasz Szutko.
Należy pamiętać, że dobry słuchu to nie tylko rozwój mowy, ale również ogólny rozwój emocjonalny naszych pociech.
Napisz komentarz
Komentarze