Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Autorka książki "Wędrowny zakład fotograficzny" w Muzeum Okręgowym

Już w czwartek 24 października 2019 r. o godz. 17.00 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego odbędzie się spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, autorką książki „Wędrowny zakład fotograficzny”.
Autorka książki "Wędrowny zakład fotograficzny" w Muzeum Okręgowym

Autor: fot. ilustracyjna

Podczas spotkania będzie mowa o podróżach Agnieszki Pajączkowskiej. Porozmawiamy na temat jej wyjazdów do wsi leżących wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski, oraz fotografiach które robi ich mieszkańcom. We wspomnianym wędrownym zakładzie fotografka tworzy zdjęcia portretowe, a modele mogą otrzymać je na miejscu w postaci papierowej odbitki. Fotografie te powstające w pojedynczych egzemplarzach, stają się własnością sfotografowanych osób i nie są prezentowane publicznie w ramach działania Zakładu. Autorka nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia, wykonuje fotografie w zamian za opowieści, wodę, udostępnienie podłączenia do prądu, czy też przetwory i próbuje udowodnić, że fotografia staje się narzędziem do stworzenia możliwości spotkania i wsłuchania się w czyjąś historię.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 24.10.2019 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11 na wystawie „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888 – 1945“. Obowiązuje bilet wstępu w cenie 1 zł.

 

Autorka sama o sobie pisze tak :

„Jestem kulturoznawczynią o specjalizacji wizualnej, animatorką kultury, twórczynią i koordynatorką projektów animacyjnych, społecznych i twórczych, badaczką historii codziennych praktyk fotograficznych. W podejmowanych działaniach łączę zainteresowania naukowe i refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Jako członkini Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” od 2008 roku tworzę i koordynuję projekty wspierające lokalnych liderów i instytucje kultury, polegające na realizacji dokumentalnych projektów fotograficznych, badające i upowszechniające m.in. koncepcję edukacji wizualnej oraz fotografii w życiu codziennym, dotyczące lokalnej historii i tożsamości. Od 2010 roku jestem członkinią sieci Latających Animatorów Kultury. Jako animatorka, twórczyni i badaczka współpracowałam m.in. z Domem Spotkań z Historią, Fundacją Archeologii Fotografii, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Fundacją im. Zofii Rydet, Kolektywem Sputnik Photos, Fundacją Sztuk Wizualnych, Narodowym Centrum Kultury, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Należę do zarządu Stowarzyszenia Katedra Kultury, z którym realizuję projekty etnoanimacyjne, badawcze, wizualne i edukacyjne. Jestem doktorantką w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW. Przygotowuję rozprawę doktorką pod roboczym tytułem Nieprzezroczyste. Historie fotografii codziennej w Polsce. Jestem członkinią redakcji czasopisma "mała kultura współczesna"
(wyd. NCK). Teksty naukowe publikowałam m.in. w "Kontekstach", "Zagładzie Żydów", "Kulturze i Historii".”[1][1]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 4 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama