Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bydgoszcz kusi deweloperów przemysłowych

W Polsce nadal szybko rośnie powierzchnia nieruchomości budowanych w celach logistycznych i produkcyjnych. Uwagę inwestorów zaczynają przyciągać już nie tylko największe miasta, ale także te nieco mniejsze, w tym Bydgoszcz.
Bydgoszcz kusi deweloperów przemysłowych

Autor: fot. ilustracyjna

Od kilku lat kluczowi deweloperzy nie skupiają się już tylko na pięciu najatrakcyjniejszych lokalizacjach, którymi są Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław, ale poszukują nowych lokalizacji blisko najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Zjawisko to potwierdza raport przygotowany przez firmy JLL, Hillwood i Manpower pt. „Small town, big deal. Badanie potencjału nowych lokalizacji magazynowo-przemysłowych w Polsce”.

W analizie, która objęła 34 ośrodki z miastami powyżej 100 tys. mieszkańców wraz z otaczającymi je powiatami, wysokie oceny atrakcyjności uzyskała Bydgoszcz – 7. miasto na liście 10 najciekawszych spośród nowych lokalizacji. Warto przy tym podkreślić, że różnice w rankingu między miastami z pierwszej dziesiątki były niewielkie. Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego jest najwyżej oceniane za rynek pracy i kompetencje regionalne. Jest to też jeden z trzech najbardziej dojrzałych rynków wśród nowych lokalizacji (po Krakowie i Kielcach). Już teraz w ramach jednego parku magazynowego można tu wynająć moduły o powierzchni 10 000 mkw. Miasto ma też ofertę dla najemców szukających mniejszych powierzchni poniżej 5 000 mkw.

- Konsekwentnie wzmacniamy naszą ofertę, dbając o zapewnienie dobrze skomunikowanych i uzbrojonych terenów inwestycyjnych. W ostatnim czasie, z pomocą Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, z powodzeniem zakończyliśmy proces komercjalizacji ponad 30-hektarowego terenu należącego do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, na którym docelowo powstanie ok. 110 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Obecnie przystępujemy do prac nad komercjalizacją kolejnego, ponad 80-hektarowego obszaru. Poniesione nakłady inwestycyjne na uzbrojenie 280-hektarowego terenu na obszarze Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego zaowocowały ulokowaniem na tym terenie ponad 140 firm i stworzeniem 4000 miejsc pracy – mówi Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Pod względem dostępności odpowiednich terenów inwestycyjnych lepszy wynik spośród wszystkich lokalizacji analizowanych w raporcie uzyskała tylko Łódź.

Innym istotnym atutem Bydgoszczy jest dostępność pracowników. Według danych Manpower, rekrutacja stuosobowej załogi zakładu produkcyjnego będzie najkrótsza w Białymstoku i potrwa około 40 dni, ale w Bydgoszczy zajmie zaledwie 10 dni dłużej. Bydgoszcz wyróżnia się również wysoką liczbą uczniów szkół zawodowych, które kształcą pracowników wykwalifikowanych, szczególnie pożądanych przez firmy produkcyjne. Pod tym względem Bydgoszcz dorównuje takim miastom jak Kraków, Poznań i Warszawa.

Jak podkreślają władze miasta, Bydgoszcz dba o zachowanie technicznego profilu edukacji, zgodnie ze strukturą lokalnej gospodarki, w której ponad 50% osób jest zatrudnionych w przemyśle – uczniowie szkół technicznych i zawodowych stanowią ponad połowę ogólnej liczby uczniów szkół średnich w mieście.

Z raportu wynika, że korzystna dla rozwoju usług logistycznych i drobnej produkcji w mieście i jego okolicach jest średnia stawka godzinowa brutto dla pracownika produkcji, która wynosi około 14 zł.

Kluczowe znaczenie dla deweloperów przemysłowych ma stan infrastruktury w bezpośrednim otoczeniu miasta. Pod tym względem Bydgoszcz niewiele ustępuje największym aglomeracjom w Polsce. W promieniu 50 km od miasta znajduje się ponad 100 km istniejących lub budowanych właśnie dróg szybkiego ruchu. O dostępności transportowej miasta świadczy to, że w ciągu kilku godzin można się z niego dostać do bardzo dużej liczby potencjalnych odbiorców. Zdaniem ekspertów, pozycja Bydgoszczy i Kujaw jeszcze się pod tym względem wzmocni po wybudowaniu drogi S5 i planowanej S10.

- Coraz więcej działających w Polsce firm potrzebuje nowoczesnych powierzchni magazynowo-produkcyjnych poza głównymi lokalizacjami logistycznymi. Rozwój infrastruktury drogowej przyczynia się do powstawania nowych centrów logistycznych w mniejszych lokalizacjach – uważa Hubert Michalak, Prezes Hillwood Polska. - Firma Hillwood Polska już wcześniej dostrzegła biznesowy potencjał Bydgoszczy i okolic, o czym świadczą planowane przez nas powierzchnie magazynowe w tym regionie – dodaje.

Według raportu „Small town, big deal” takie miasta jak Bydgoszcz stają się konkurencyjne w stosunku do największych ośrodków dzięki rozbudowie sieci autostrad, niższym kosztom zakupu gruntów oraz bardziej sprzyjającemu rynkowi pracy: dostępności pracowników oraz krótszemu procesowi ich rekrutacji. Istotną rolę odgrywa też dobry klimat inwestycyjny.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie internetowej: tutaj


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama