Gawęda to lekka opowieść przeplatana ciekawostkami i anegdotami. Można przyjemnie spędzić czas, ale też dużo się dowiedzieć. Małgorzata Jarocińska opowie m.in. skąd wzięła się tradycja dzielenia się opłatkiem, co było przed zwyczajem przystrajania choinki oraz dlaczego św. Mikołaj obdarowuje nas prezentami w wigilijny wieczór. Przypomni także, co znajdowało się na stołach wigilijnych naszych przodków.
Gawęda obejmować będzie nie tylko święta Bożego Narodzenia, ale też inne wydarzenia grudniowe. Dla naszych przodków bardzo ważne były np. święta św. Barbary, św. Łucji czy św. Mikołaja. W dawnych czasach miały one uroczystą oprawę.
- Przypomnienie polskich tradycji bożonarodzeniowych wpisuje się w cel orszaku. Organizujemy go, bo chcemy powrócić do tradycji naszych przodków. Uczestniczyli oni w ulicznych jasełkach. Wychodzili na ulice, śpiewali kolędy, cieszyli się z narodzenia Jezusa. Dziś te tradycje są już nieco zapomniane – Tłumaczy Marek Piątkowski organizator Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.
Gawędę poprowadzi Małgorzata Jarocińska, która przez 25 lat uczyła historii w bydgoskich szkołach. 2 lata temu została zawodową gawędziarką. Jeździ po całej Polsce z opowieściami historycznymi i wygłosiła ich już ponad sto. Opowiada m.in. o znanych Polakach i polskiej obyczajowości. Występuje też w mediach jako popularyzator historii. W maju tego roku została odznaczona medalem Pro Patria. Odznaczenie to jest przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o polskiej walce o niepodległość.
Gawęda jest jednym z wydarzeń przygotowujących do IV Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. Spotkanie odbędzie się 18 grudnia 2016 r. (niedziela) o godz. 16 w Domu Polskim (ul. Grodzka 1). Wstęp wolny.
Bydgoski Orszak Trzech Króli jest jednym z największych w kraju. 6 stycznia 2017 r. ulicami miasta na koniach i wielbłądzie pojadą Kacper, Melchior i Baltazar. Ich świtę stanowić będą orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26). Start orszaku sprzed kościoła o godz. 12. Kolorowy pochód przejdzie ulicami: Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku. Więcej informacji na stronie: orszak.bydgoszcz.pl
Napisz komentarz
Komentarze