Inauguracja obchodów odbędzie się 31 grudnia podczas „Sylwestra Wolności”. Najwięcej wydarzeń przypadnie oczywiście na 19 i 20 stycznia 2020 roku. Będzie to m.in. występ grup rekonstrukcyjnych na Starym Rynku, przedstawiający powitanie przez bydgoszczan wojsk wkraczających do Bydgoszczy i przekazanie przez ostatniego pruskiego komisarza Hugo Wolfa kluczy do bram miasta komisarzowi rządu polskiego adw. Janowi Maciaszkowi. W wydarzenie aktywnie włączą się mieszkańcy, zespoły muzyczne, chór UKW oraz m.in.: Opera Nova, Muzeum Wojsk Lądowych, Automobilklub Bydgoski czy bydgoskie Uniwersytety III Wieku.
spotkania pochylono się m.in. nad stworzeniem nowej formy artystycznej, która będzie symboliczną i trwałą pamiątką wydarzeń sprzed stu lat. W opinii organizacji, z którymi Prezydent Miasta przeprowadził konsultacje w sprawie miejsca, najczęściej wskazywanym był Plac Wolności. Członkowie Komitetu zaproponowali również m.in. Plac Teatralny oraz Skwer Leszka Białego. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
W ramach obchodów specjalnymi wyróżnieniami zostaną nagrodzeni „Bydgoszczanie stulecia” – będą to osoby związane z miastem, mające znaczny wkład w jego rozwój i funkcjonowanie. Kandydatury będą mogli zgłaszać m.in. mieszkańcy.
W toku są konkursy: na dofinansowanie projektów i wydarzeń nawiązujących do obchodów oraz okolicznościowy mural, który powstanie na szczytowej ścianie wieżowca przy ul. Karpackiej 39c (od strony ul. Wojska Polskiego). Rozstrzygnięty zostanie także konkurs na projekt oficjalnego logotypu obchodów, który po utworzeniu, w postaci baneru, zawiśnie na ścianie budynku zlokalizowanego na rogu ulic: Bernardyńska i Stary Port, obecnie należącego do Grupy Immobile, która jest fundatorem nagrody dla zwycięskiego autora logotypu.
Napisz komentarz
Komentarze