Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 19:09
Reklama

Przed nami IX Festiwal Widzących Duszą "Muzyka otwiera oczy"

Serdecznie zapraszamy na IX Festiwal Widzących Duszą "Muzyka otwiera oczy" w Bydgoszczy. Impreza odbędzie się w dniach 12 – 13 października.
fot.: Kasia Chmura

Autor: Materiały prasowe

Pierwszy dzień festiwalowy to część konkursowa i występ laureata z ubiegłego roku. Ta część wydarzeń festiwalowych dziać się będzie w bydgoskiej Światłowni przy ulicy świętej Trójcy 15. Wstęp wolny. Drugi dzień festiwalowy to koncert laureatów oraz występ gwiazdy – Piotra Machalicy z zespołem. W tym przypadku zapraszamy do Sali Manru bydgoskiej Opery Nova. Zaproszenia można odebrać w Światłowni pon.-czw. – 10- 16., piątek 14-22.

Tematem tegorocznego festiwalu będzie twórczość Wojciecha Młynarskiego i to jego piosenki będą śpiewać zarówno niewidomi i niedowidzący artyści festiwalowi, jak i gwiazda festiwalu.

Program:
Sobota 12.10.2019 r., Otwarta Przestrzeń Światłownia (Bydgoszcz, ul. Św. Trójcy 15)
• godz. 16.00 – rozpoczęcie części konkursowej. Wystąpią:

Monika Młot
Agnieszka Seweryniak

Roland Świstek

Armand Perykietko

Milena Wiśniewska

Przemysław Cackowski

Rok Mulec

Zuzanna Mulec

Bianka Berezowska

Weronika Stepczyńska

Rafał Bladowski

Patrycja Malinowska

Katarzyna Wachnik

• ok. godz. 19.00 – recital laureata VIII edycji Festiwalu Mileny Wiśniewskiej z Gdańska
• ok. godz. 20.00 wytypowanie przez jury uczestników Koncertu Laureatów
(kolejność alfabetyczna).

− Niedziela 13.10.2019 r., Sala Manru, Opera Nova (Bydgoszcz, ul. Focha 5)
• godz. 16.00 – Koncert Laureatów
• ok. godz. 17.00 – Koncert Piotra Machalicy „Mój ulubiony Młynarski”

„Mój ulubiony Młynarski” to hołd składany Mistrzowi przez Piotra Machalicę, który Jego piosenki śpiewa od zawsze. Tym razem jednak powstał koncert Machalicy (przeplatany opowieścią i poezją) składający się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Mistrza. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury. W programie koncertu m.in. „Jeszcze w zielone gramy”, „Tango desperado”, „Nie ma jak u mamy”, „Bynajmniej”, „Moje ulubione drzewo”, „Najpiękniejszy list miłosny”, „Idź swoją drogą”, czy „Blue Tango”.

Zespół w składzie:
Michał Walczak – gitara, tamburyn, aranżacje
Krzysztof Niedźwiecki – gitara, walizka vel stopa
Paweł Surman – trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne

_____

Michał Walczak – gitarzysta, kompozytor i aranżer. Założyciel i jeden z liderów zespołu BlackBird. Lider Walczak/Lamch/Parker Trio. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Festiwali Jazz Juniors w Krakowie i warszawskiego Guitar City. Stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy. Autor muzyki dla Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, kompozytor piosenek do tekstów Andrzeja Kalinina, Roberta Dorosławskiego, Jana Wołka. Współpracował m. in. z Arkiem Skolikiem, Jose Torresem, Bernardem Maselim, Pawłem Tomaszewskim, Olkiem Klepaczem, Krystyną Prońko, The Film Harmony Orchestra. Koncertuje również jako stały akompaniator Piotra Machalicy. Odpowiada za aranżacje koncertu „Mój ulubiony Młynarski”.

Krzysztof Niedźwiecki – gitarzysta, kompozytor, autor i wykonawca piosenek. Studiował w łódzkiej Szkole Filmowej, ukończył Akademię Filmową w Warszawie. W latach 1998-2014 grał w zespołach Habakuk, Bakshish, Ptaszyska, Mind Kampf, Superpałka, Wyłączeni, DiM, Strojnowy oraz Babylon Raus. Występuje również solo, śpiewając autorskie utwory. Napisał piosenki na dwie płyty Andrzeja Grabowskiego, których był również producentem. W roku 2013 wydał debiutancki, potrójny singiel „N”. Współtworzył częstochowski klub muzyczny ZERO i organizował wydarzenia z udziałem takich artystów jak Kasia Kowalska, Stanisław Sojka, Martyna Jakubowicz, Hanna Banaszak czy Maciej Maleńczuk. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców w dziedzinie muzyki rozrywkowej (2009) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (2010). Na swoim koncie ma kompozycje do słów: Jana Wołka, Andrzej a Poniedzielskiego, Muńka Staszczyka i Jana Nowickiego. Od 2013 roku wchodzi w skład trio towarzyszącego Piotrowi Machalicy w jego recitalach.

Paweł Surman – trębacz, kompozytor. W 2012 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Częstochowie. Jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie trąbki Piotra Wojtasika. Członek zespołu BlackBird. Współpracował z Pawłem Tomaszewskim, Bernardem Maselim, Marcinem Pospieszalskim, Erickiem Allenem i Frankiem Parkerem. Jako muzyk sesyjny uczestniczył w wielu projektach scenicznych i sesjach nagraniowych współpracując między innymi z Andrzejem Grabowskim, Mietkiem Szcześniakiem, Piotrem Machalicą. W 2011r. został finalistą grupy junior na międzynarodowym konkursie 4th Azoty Jazz Contest. W 2015 roku na tym samym festiwalu zdobył Grand Prix wraz z zespołem Soundmeck oraz wyróżnienie w kategorii Open na Novum Jazz Festiwal 2015 w Łomży. Współpracę z Piotrem Machalicą rozpoczął w 2016 roku.

https://muzyka-teatr-literatura.pl/piotr-machalica-2/moj-ulubiony-mlynarski/

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1039 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama