Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Rynek w Starym Fordonie do rewitalizacji. Ogłoszono przetarg

Urząd Miasta ogłosił przetarg na rewitalizację najważniejszego placu w Starym Fordonie. Dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie i fontanna to najważniejsze założenia opracowanej wcześniej koncepcji. Pomysł wybrano w drodze konkursu i konsultowano z mieszkańcami.
Rynek w Starym Fordonie do rewitalizacji. Ogłoszono przetarg

Autor: Wizualizacja

- Stary Fordon wkrótce stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - To nie tylko efekt inwestycji uruchomionych przez miasto. Za nami już udana rewitalizacja ul. Bydgoskiej. Wkrótce rozpoczniemy prace przy Rynku oraz kompleksowe remonty miejskich budynków. Przygotowujemy się też do zagospodarowania terenów nad Wisłą. Cieszę się, że te działania wspierają mieszkańcy. Każda impreza, wspólny spacer, jarmark, czy nawet kwiaty ustawione przed kamienicami pomagają nam stworzyć kolejny atrakcyjny kawałek miasta. Miejsce, gdzie warto spędzać czas i które warto pokazać również naszym gościom.

Konkursowy projekt

Koncepcja rewitalizacji Rynku w Fordonie powstała w ubiegłym roku. To wynik konkursu ogłoszonego przez miasto, w którym zwyciężyli architekci Łukasz Pieńczykowski i Łukasz Bartkowiak. Rozwiązania dodatkowo konsultowaliśmy z mieszkańcami i użytkownikami obiektów wokół Rynku. Obecnie trwa przetarg, w którym wyłonimy wykonawcę zadania w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wstępnie zakładamy, że po podpisaniu umowy prace zajmą około dwóch lat. W trakcie wyboru wykonawcy oceniane będą cena, gwarancja, termin realizacji, doświadczenie kierownika budowy. Rynek po rewitalizacji ma być wizytówką Starego Fordonu, ale jednocześnie sprzyjać spotkaniom mieszkańców.

Ruch ograniczony

Jezdnie i chodniki znajdą się w jednym poziomie. Ważnym elementem projektu są ograniczenie ruchu kołowego oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, w tym poprawa dostępności dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Strefa Rynku ma być bezpieczną przestrzenią pieszą, deptaku z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ulica Wyzwolenia, z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowa swój dotychczasowy charakter – z ruchem samochodowym. Dopuszczony zostanie okazjonalny przejazd przez strefę pieszą do bramy zakładu karnego.

Naturalne materiały

Dominującym materiałem posadzek będzie szara kostka granitowa. Wykorzystamy do rewitalizacji Rynku między innymi część kostki z ul. Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Różne sposoby jej układania oraz odcienie wyznaczą poszczególne strefy Rynku. Ciemniejszy odcień i podział z użyciem gładkich granitowych płyt nawiązujący do bryły kościoła zostanie zaakcentowany przed świątynią. Kostka w układzie koncentrycznym pojawi się też w centralnej części placu, gdzie funkcjonować ma fontanna. Chodnik wzdłuż więzienia wyłożymy granitowymi płytami. Z kolei wokół lipowej alei, która zdobić ma południową część placu i prowadzi w kierunku dawnego kościoła ewangelickiego, pojawi się ceramiczny bruk. Ławki i siedziska wykonane zostaną z drewna. To nawiązanie do faktu, że aż do XIX wieku fordońska synagoga była drewniana.

Fontana z tryskającymi dyszami

Fontanna zlokalizowana będzie we wschodniej części placu. Będzie miała ona formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty Rynku i niecki będą płynnie połączone. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru – korzystanie z całej powierzchni Rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą. W niecce znajdują się dysze tryskające i mgławiące. Będzie można je programować pod kątem widowisk świetlno-muzycznych.

W przypadku organizowania na rynku dużych imprez, niecka stanie się miejscem rozstawiania sceny.

Ważne szczegóły i detale

W posadzce przy ścianie kościoła wmontowane zostaną tablice żeliwne z jego historią. W punktach węzłowych podziałów posadzki umieszczone są punkty świetlne, rysujące kształt placu po zmroku. Plac przed kościołem i nieckę fontanny łączy detal wspólnego wzoru mniejszych koncentrycznych przełożeń drobniejszej granitowej kostki w tym samym kolorze.

W posadzkę wbudowany zostanie również fundament pod choinkę . Pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945 na Rynku Starego Fordonu w Bydgoszczy zostanie zrewitalizowany i przeniesiony do nowej lokalizacji.

Oświetlenie formą i wymiarami nawiąże do dawnych latarni, których wizerunek znaleźć można na dawnych fotografiach Fordonu. Na słupach umieszczone będą uchwyty do montażu flag. Pojawią się też punkty podświetlające korony drzew, elewację kościoła oraz inne „oczka” wkomponowane w nawierzchnię.

Dużo zieleni

Zachowane zostaną lipy rosnące po południowej stronie Rynku. Szpaler tych drzew podkreślony zostanie innym rodzajem nawierzchni. Zielony bufor z kwitnącymi krzewami pojawić ma się od strony ul. Wyzwolenia. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją sadzone będą drzewa w dużych donicach. Dodatkowo, planowane jest posadzenie bezpośrednio do gruntu, w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego, klonu, zabezpieczonego ochronną kratą. W małych donicach betonowych posadzimy begonie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama