W poniedziałek o 9:30 w kilkunastu miastach wojewódzkich odbędą się konferencje prasowe lokalnych ruchów miejskich i inicjatyw oddolnych, które współtworzą koalicję. Opracowały one konkretne 4 propozycje zmian w prawie. W Bydgoszczy spotkanie odbyło się o 9:30 pod siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Jagiellońska 3.
Statystyki są alarmujące. Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. W wypadkach drogowych w Unii Europejskiej ginie średnio 49 osób na milion mieszkańców. W Polsce - aż 74! Jesteśmy na 4 miejscu od końca w tej niechlubnej statystyce. Ale już na ostatnim, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę ofiar na milion kilometrów przejechanych przez samochody. Szczególnie źle wypadamy, jeśli chodzi o pieszych zabitych na przejściach. To polska specyfika: liczba zabitych na pasach pieszych rośnie, zamiast maleć! Dlaczego tak się dzieje? Winna jest przede wszystkim prędkość. Ok. 85% kierowców przekracza dopuszczalną prędkość dojeżdżając do przejścia. Sytuację pogarszają niejasne przepisy. W Polsce pieszy ma pierwszeństwo dopiero, gdy już znajdzie się na pasach – inaczej niż w większości krajów UE.
Ruchy miejskie i organizacje społeczne, zrzeszone m.in. w ogólnokrajowej Federacji Piesza Polska, zawiązały koalicję #ChodziOżycie, by położyć kres wielu niepotrzebnym tragediom. Opracowane zostały 4 konkretne propozycje zmian. Na początek kampanii, w poniedziałek 16 września, zostaną one złożone w formie listu we wszystkich Urzędach Wojewódzkich. Następnym krokiem będzie nacisk na polityków, a szczególnie na komitety wyborcze startujące w wyborach.
Napisz komentarz
Komentarze