Od roku 1466 prastara bydgoska Fara słynie czcią Matki Najświętszej – Matki Bożej z różą w dłoni. Obraz ukazuje Matkę Bożą, która w ikonografii XV i XVI w. określana jest jako typ Madonny Apokaliptycznej. Historia tego cudownego wizerunku jest bardzo interesująca i kryje jeszcze wiele tajemnic.
Podczas wykładu zostanie przybliżona historia wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości – Pani Bydgoszczy oraz bogata symbolika jaką zawiera ten obraz. Wizerunek był dwukrotnie koronowany: najpierw w 1966 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, następnie podczas wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Bydgoszczy w 1999 roku obraz został uhonorowany papieskimi koronami. W czasie spotkania w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy zostaną przybliżone okoliczności pierwszej koronacji wizerunku, w tym postawa i działania komunistycznych władz, które próbowały zablokować uroczystości, uznając je za działania wyjątkowo niebezpieczne i szkodliwe.
(ks. Paweł Hoppe)
Ks. Paweł Hoppe - ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej im. bł. bp. Michała Kozala, dr nauk teologicznych, wykładowca historii Kościoła. Studia nad Kościołem bydgoskim zakończył rozprawą doktorską pt. „Kościół katolicki w Bydgoszczy w latach 1945-1989”, obronioną na Wydziale Teologicznym UMK. Współautor i współredaktor wydawnictw: „Kapłani w Dachau związani z terenem obecnej Diecezji Bydgoskiej” (2016), "Między mistyką a codziennością. Magdalena Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej" (Pelplin 2017). „Już gościsz Jezu w sercu mym: Pierwsza Komunia święta w I poł. XX wieku w Bydgoszczy i okolicy” (2018).
Bilety dostępne na miejscu.
Napisz komentarz
Komentarze