Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców oraz osób, które coraz liczniej przybywają do naszego kraju w poszukiwaniu pracy. Jeszcze w roku 2014 około 1500 osób starało się o legalizację pracy, w roku 2015 ta liczba była już podwojona, a rok 2016 kończy się liczbą ponad 7000 osób. Wiedząc o tym poczyniliśmy starania zmierzające do poprawienia ich komfortu, a w przyszłości planujemy także umożliwienie składania wniosków online – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Dla poprawy jakości obsługi cudzoziemców, których liczba wzrosła w ostatnim roku dwukrotnie (3942 wydanych zezwoleń na pracę w 2015 roku i 7000 w roku 2016), wykonano generalny remont pomieszczeń i dokonano częściowej informatyzacji obsługi klienta dzięki zakupionemu kolejkomatowi. Do obsługi cudzoziemców w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim skierowano także dodatkowych ośmioro urzędników. Poza tym od 14 listopada 2016 r. obsługa zezwoleń na pracę wykonywana jest również w Oddziałach Zamiejscowych Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Toruniu i we Włocławku.
Od kilku lat Polska staje się krajem docelowym dla cudzoziemców. Dość powiedzieć, że dla samych obywateli Ukrainy w zeszłym roku konsulowie wydali prawie 900 000 wiz, a w tym roku ocenia się, że będzie ich ok. 1 400 000. Ponad 200 000 z nich chce przebywać u nas dłużej – do trzech lat albo nawet na stałe.
Wszystkie te sprawy musiały przejść przez ręce wojewodów, również wojewody kujawsko-pomorskiego. Dlatego chcę podziękować za zmianę wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej, w tym administracji, która jest właśnie wizytówką dla cudzoziemców, pierwszym miejscem, w którym spotykają się z naszym krajem. Lepsza administracja to lepsze funkcjonowanie rynku pracy, instytucji społecznych, bardziej sprawne działanie różnych sfer życia mówił szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala.
Napisz komentarz
Komentarze