- Informacja o chorobie
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną lub dospojówkową w bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem.
- Informacje o zwierzętach
Nietoperze, jak i inne ssaki dziko żyjące są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny. Ryzyko transmisji zarazka tj. przenoszenia między zwierzętami, wg. doniesień naukowych jest niewielkie.
Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami. W przypadku wścieklizny u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.
W tym miejscu należy wskazać, że nietoperze są zwierzętami chronionymi.
- Nakazy i zakazy oraz zalecenia dotyczące postępowania w obszarze zagrożonym
Zgodnie z ustawą o z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wścieklizna jest chorobą podlegającą obowiązkowi zwalczania. W związku z tym w drodze rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii – aktu prawa miejscowego- zostaje wyznaczony obszar zagrożony, na którym wprowadza się nakazy i zakazy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.
W obrębie obszaru zagrożonego:
- zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt wrażliwych na wściekliznę,
- psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy a koty przetrzymywane w domu,
- należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi,
- nie dotykać zwierząt chorych lub padłych. W przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia należy ten fakt zgłosić do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii,
- bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie,
- zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów, szczególnie tych które mają możliwość wychodzenia z domu.
Powiatowy Lekarz Weterynarii
w Bydgoszczy
Zygmunt Gadomski
Aktualizacja dotycząca "obszaru zagrożonego":
Określa się obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt — wścieklizny, zwany dalej „obszarem zagrożonym”, obejmujący część miasta Bydgoszcz ograniczoną od północy kanałem bydgoskim zaczynając od mostu na drodze krajowej nr „ 10”, następnie starym kanałem bydgoskim, dalej rzeką Brdą do mostu na drodze krajowej nr „5”; od wschodu drogą krajową nr „5” do węzła Bydgoszcz Południe; od południa granicą z Gminą Białe Błota oraz część Gminy Białe Błota od północy ograniczoną granicą z miastem Bydgoszcz; od wschodu drogą krajową nr „5”; od południa i zachodu drogą krajową nr „10”
Dane do kontaktu:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii ul. Cieplicka 5, 85-377 Bydgoszcz
tel.: (52) 379-64-00, fax: (52) 320-71-36, e-mail: [email protected],
Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 52 58 59 888
Straż Miejska tel. 986
Napisz komentarz
Komentarze