Trendy na polskim rynku nieruchomości
Ponad połowa konsumentów finansuje zakup mieszkania z kredytu hipotecznego. W zależności więc od warunków bankowych, dostosowujemy swoje preferencje mieszkaniowe. Wkład własny wynosi aktualnie 15% wartości nieruchomości (więcej niż w poprzednich latach), co oznacza, że trzeba dysponować większą ilością oszczędności, żeby kupić własne M3 czy M4. Raty kredytów również wzrastają, a co za tym idzie, poszukujący mieszkania obniżają swoje oczekiwania względem nowo nabywanej nieruchomości. Stawiamy na tańsze rozwiązania, rezygnując z dogodnej lokalizacji albo większego metrażu. Nabywamy też lokale do całkowitego remontu, żeby za nieruchomość zapłacić jak najmniej i spłacać stosunkowo niskie raty kredytu. Polacy najczęściej wybierają mieszkania lub małometrażowe segmenty, a nie duże domy i apartamenty. Znaczenie ma tu nie tylko wyższa cena, ale również myślenie o przyszłości. Dom przyjęło się budować już na całe życie, a mieszkanie czy segment traktuje się bardziej przejściowo. Dorosłe dzieci wyprowadzają się od rodziców, zmieniają miejsce zamieszkania i wynajmują własne lokum.
Coraz rzadziej spotyka się rodziny wielopokoleniowe mieszkające w jednym dużym domu. Utrzymanie mieszkania czy niewielkiego segmentu jest łatwiejsze i tańsze. Biorąc kredyt, młodzi ludzie uwzględniają nie tylko ratę konieczną do spłaty każdego miesiąca, ale także koszty eksploatacyjne. Polacy wciąż bardziej od wynajmu cenią mieszkanie, które posiadają na własność. I choć warunki kredytowe zmieniają się na niekorzyść dla konsumentów, wciąż chętniej kupujemy mieszkania niż je od kogoś wynajmujemy. Wynajem kojarzony jest głównie z przejściową sytuacją, a nie sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Młodzi konsumenci poszukują więc nieruchomości w programie MDM, nawet jeśli oznacza to dla nich gorszą lokalizację. Trend na rynku nieruchomości pokazuje, że kupujący szukają mieszkań i segmentów przede wszystkim w miastach, a nie na ich obrzeżach albo na terenach wiejskich. Długie dojazdy do pracy, brak kulturalnej infrastruktury i możliwości uczestniczenia w życiu towarzyskim sprawiają, że wolimy mieszkania zlokalizowane w dobrze skomunikowanych i atrakcyjnych kulturowo dzielnicach. Cisza i sielskość domu na wsi nie rekompensuje godzin spędzonych w samochodzie do pracy i odcięcia od cywilizacji.
Nieruchomości Bydgoszcz i trendy na rynku w kujawsko-pomorskim
W pierwszych 8 miesiącach 2016 roku w Bydgoszczy do użytku oddano 540 mieszkań (dla porównania w Warszawie oddano aż 12 545 lokali). To najsłabszy wynik na rynku nieruchomości w całej Polsce. Na 100 mieszkańców przypada ok. 1,5 mieszkania. Choć nieruchomości w Bydgoszczy oddano w tym roku mało w porównaniu z innymi miastami, rynek cały czas się rozwija. Bydgoszcz odnotowuje wzrost liczby rozpoczętych budów mieszkań o prawie 60% w stosunku do roku 2015. Rynek mieszkaniowy powoli się rozrasta, bo przyspiesza też rozwój rynku pracy. Powstają nowe inwestycje, rozbudowuje się park przemysłowy, pojawiają się nowe działalności na terenie dawnego Zachemu. W centrum miasta powstają biurowce i dodatkowe miejsca pracy, do miasta przyjeżdżają zagraniczni inwestorzy, którzy otwierają w Bydgoszczy swoje fabryki i oddziały firm.
Mieszkania do wynajęcia Bydgoszcz
Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego może pochwalić się najniższymi cenami mieszkań do wynajęcia. Stawka miesięczna za lokal o powierzchni 38-60 mkw wynosi ok. 1300 zł/m-c. W porównaniu z Warszawą to cena dwukrotnie niższa. Odstępne w Bydgoszczy wzrosło jednak w stosunku do poprzedniego roku, kiedy za taki sam lokal trzeba było zapłacić o 129 zł/m-c mniej. Ceny wynajmu wzrastają przede wszystkim ze względu na wzrost rat kredytów hipotecznych. Do grupy osób najczęściej wynajmujących mieszkania w Bydgoszczy należą studenci, młode osoby rozpoczynające pracę w mieście oraz osoby w średnim wieku. Wynajmujący poszukują najczęściej małych mieszkań, których metraż nie przekracza 40 mkw i za wynajem chcą płacić nie więcej niż 1000-1500 zł. Studenci preferują pokoje do wynajęcia w Bydgoszczy, ze względu na niższe opłaty.
Mieszkania i pokoje do wynajęcia Bydgoszcz
Najprostszym sposobem na poszukiwanie mieszkania lub pokoju do wynajęcia jest przeglądanie ofert w internecie. Serwis ogłoszeń nieruchomości taki jak Homla (więcej na http://homla.pl/ogloszenia/wszystkie/wszystkie/kujawsko-pomorskie/bydgoszcz) dzięki inteligentnej wyszukiwarce z zaawansowanymi kryteriami wyszukiwania pozwala znaleźć idealny lokal lub pokój pod wynajem. Na portalu dostępna jest też specjalna funkcja „współlokatorzy”, która pomaga znaleźć osoby do wspólnego zamieszkania. Po wpisaniu swoich preferencji, system poinformuje o współlokatorach, z którymi możemy zamieszkać.
Młodzi ludzie wyjeżdżają do Bydgoszczy, żeby rozpocząć tam studia, ale też pracować. Choć rynek nieruchomości dopiero nabiera tempa, miasto modernizuje budynki, usprawnia infrastrukturę i rewitalizuje tereny zielone.
Artykuł sponsorowany