Jak mówił w trakcie konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, województwo kujawsko-pomorskie w tym roku naznaczone było wieloma niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi Na spotkaniach z rolnikami powtarzały się prośby o wystąpienie do ministra rolnictwa o pomoc po ujemnych skutkach przezimowania w roku 2016. W naszym województwie w zdecydowanej większości pomoc dotyczyć będzie właśnie problemu wymarznięć. W naszym regionie powołano 138 komisji. Rolnicy ze 138 gmin po szkodzie średniorocznej powyżej 30 % mają prawo złożyć wniosek o wsparcie, które wynosić będzie do 400 zł do 1 hektara – mówił w trakcie konferencji prasowej wojewoda.
Jak dodał, termin składania wniosków z potwierdzonymi protokołami do ARiMR jest krótki, dlatego Urząd Wojewódzki uruchamia dodatkowe dyżury pracowników – Dla samorządów urząd wojewódzki będzie czynny w sobotę i niedzielę w godz. 12.00–16.00 tak, aby w poniedziałek dostarczyć je z powrotem samorządom. Na dzisiaj - 2 grudnia - zweryfikowaliśmy 700 wniosków, ale łącznie spodziewamy się ich około 2000 – stwierdził Mikołaj Bogdanowicz.
Kompleksową pomoc w składaniu wniosków zapewniają także biura powiatowe Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu – Mamy bardzo krótki okres przyjmowania tych wniosków. Rolnicy do godz. 20.00 mogą przyjść do agencji i złożyć wnioski. Apelujemy, aby nie zwlekać i przynosić wnioski, abyśmy mogli do końca grudnia wydać stosowne decyzje. Na dzień 1 grudnia w drugim naborze mamy 4 400 wniosków, nie uwzględniając wniosków o pomoc do 30% szkody średniorocznej, które rozpatrujemy oddzielnie – powiedziała dyrektor oddziału regionalnego ARiMR Katarzyna Kaczmarek-Sławińska.
Dodatkowa pomoc Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest możliwa dzięki zmianie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2016 r., które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 28 listopada br. Resort przekaże dodatkowe 100 mln złotych dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, w tym ujemnych skutków przezimowania. Stawka pomocy wyniesie 400 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, a także upraw w szklarniach i tunelach foliowych. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioski trzeba składać do placówek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 5 grudnia br.
W celu umożliwienia rolnikom terminowego złożenia wniosku o udzielenie pomocy w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych Wojewoda Kujawsko-Pomorski uruchomił dodatkowe dyżury pracowników.
Protokoły można składać w Kancelarii Głównej Urzędu mieszczącej się w pok. 4, (parter, wejście od ul. Konarskiego 1-3) w Bydgoszczy oraz Delegaturach Urzędu w Toruniu i Włocławku.
Napisz komentarz
Komentarze