Inwestycja będzie realizowana w latach 2017-18. Dzięki niej zabytkowy gmach odzyska blask i dobudowana zostanie nowa przestań na muzealne zbiory. Rozbudowany obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Pierwsza zakłada remont konserwatorski istniejącego budynku przy ul. Gdańskiej. Druga część projektu przewiduje natomiast rozbudowę obiektu na zapleczu budynku (od strony wschodniej). Koszt przeprowadzenia takiej inwestycji wynosi blisko 21 mln zł. Muzeum na ten cel pozyskało europejskie wsparcie, ponad 14,5 mln zł.
Warto wiedzieć, że remont i rozbudowa są niezbędne z uwagi na zły stan techniczny budynku (obiekt od kwietnia 2009 roku został zamknięty dla zwiedzających) oraz brak miejsca na ekspozycje zbiorów sztuki.
Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazd w dobudowanej części, winda osobowa i towarowa, sanitariaty i inne rozwiązania instalacyjne). Zmodernizowany budynek znajdujący się w centralnym miejscu miasta, na przecięciu szlaków pieszych (ul. Gdańska) i rzecznych (rz. Brda), będzie miał wpływ na poprawę jakości urbanistycznej miasta zarówno w kontekście artystycznym jak i turystycznym.
– Rozbudowa obiektu przy ul. Gdańskiej jest pierwszym projektem, który będziemy realizować w obszarze kultury w tej perspektywie unijnej. Kolejne, do których się przygotowujemy, to: odbudowa teatru kameralnego, inwestycje dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Teatru Polskiego i oczywiście Młyny Rothera. - Tłumaczy Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Sama powierzchnia użytkowa budynku przy ul. Gdańskiej, która dziś wynosi ok. 1600 m kw., zwiększy się prawie dwukrotnie, do ponad 3 tys. m kw. Natomiast pierwsze prace powinny ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze