Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Bydgoskie placówki oświatowe gotowe na przyjęcie podwójnej liczby uczniów

Około 7 tys. uczniów ubiegać się będzie o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół na rok szkolny 2019/2020. Miasto jest gotowe na ich przyjęcie – niemal wszystkie szkoły przygotowały podwójną liczbę klas pierwszych.
Bydgoskie placówki oświatowe gotowe na przyjęcie podwójnej liczby uczniów
Bydgoskie szkoły ponadpodstawowe gotowe na przyjęcie podwójnej liczby uczniów

Rekrutacja młodzieży do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 będzie wyjątkowa. O przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia po raz ostatni ubiegać się będą absolwenci 3-letniego gimnazjum i - po raz pierwszy - absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej.

Prowadzone będą dla nich osobne procesy naborowe. Z analizy danych demograficznych wynika, że w procesie rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto weźmie udział ponad dwukrotnie większa liczba osób niż rok wcześniej.

Obecnie w oddziałach klasy trzeciej miejskich gimnazjów uczy się 2594 uczniów (o 113 więcej niż rok wcześniej), a w oddziałach klasy ósmej szkół podstawowych 2765 uczniów. Tradycyjnie, do naszych szkół zgłasza się duża grupa młodzieży spoza Bydgoszczy. W bieżącym roku szkolnym stanowi ona ponad 43% wszystkich uczniów przyjętych do klasy pierwszej. Uwzględniając powyższe okoliczności, w kolejnym roku szkolnym należy przygotować się do przyjęcia ok. 7000 uczniów.

Dlatego w roku szkolnym 2019/20 planujemy utworzyć podwójną liczbę klas I w liceach, technikach i szkołach branżowych. Wszystkie licea ogólnokształcące, szkoły branżowe oraz większość techników mają odpowiednie warunki lokalowe i otworzą podwójną liczbę klas I - co najmniej tyle oddziałów klas I co w obecnym roku - zarówno dla absolwentów gimnazjów, jak i absolwentów szkół podstawowych (przykładowo: liceum mające obecnie 6 klas pierwszych, utworzy za rok 12 klas: 6 dla uczniów klas III gimnazjów i 6 klas dla uczniów klas VIII szkół podstawowych).

Zmniejszoną o jeden oddział ofertę mogą mieć 4 technika: w Zespole Szkół Budowlanych, Chemicznych, Gastronomicznych i Samochodowych. Zwiększymy natomiast, o ile będzie takie zapotrzebowanie, liczbę klas I w szkołach branżowych: w Zespole Szkół Budowlanych, Drzewnych, Mechanicznych nr 2 i Spożywczych.

Aby zapewnić odpowiednie warunki do kształcenia w technikach, przeznaczymy też dodatkowe środki na wyposażenie pracowni zawodowych. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 otrzyma drugi budynek po dawnym gimnazjum przy ul. Kruszwickiej.

Dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny przygotowaliśmy:

- dla absolwentów gimnazjum - limit 4111 miejsc w 134 oddziałach; odpowiednio 1661 miejsc w 55 oddziałach liceów ogólnokształcących, 1792 miejsca w 56 oddziałach techników i 658 miejsc w 23 oddziałach branżowych szkół I stopnia,

- dla absolwentów szkoły podstawowej - limit 4155 miejsc w 135 oddziałach; w tym 1673 miejsc w 55 oddziałach liceów ogólnokształcących, 1824 miejsc w 57 oddziałach techników i 658 miejsc w 23 oddziałach branżowych szkół I stopnia.

Sieć szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy jest tak przygotowana, że pozwoli znaleźć miejsce każdemu chętnemu uczniowi, nie ograniczając możliwości nauki nawet w najbardziej obleganych szkołach. Jednocześnie oferta szkół jest elastyczna i ma pewne „pokłady zapasowe”, co pozwala w trakcie rekrutacji elektronicznej dostosować ją do potrzeb kandydatów.

Warto wiedzieć:

W stosunku do roku ubiegłego w ofercie edukacyjnej pojawiło się kilka nowości:

magazynier-logistyk w Branżowej Szkole I stopnia nr 13 Spożywczej (Zespół Szkół Spożywczych),

technik programista w Technikum nr 10 Mechanicznym (Zespół Szkół Mechanicznych nr 1) tylko dla absolwentów szkół podstawowych

technik rachunkowości w Technikum nr 6 Ekonomicznym (Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych),

technik transportu drogowego w Technikum nr 12 Samochodowym (ZS Zespół Szkół Samochodowych) – tylko dla absolwentów SP.

Tym samym w technikach będzie się można uczyć na jednym z 45 kierunków kształcenia, a w branżowych szkołach I stopnia jednego z 29 zawodów robotniczych i wielu rzemieślniczych.

Szczegółowa oferta edukacyjna jest dostępna na witrynach szkół i na stronie naborowej: www.bydgoszcz.edu.com.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: -1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama