Ceremonia odbędzie się podczas uroczystego posiedzenia Senatu UKW 5 grudnia 2016 r., o godz. 12.00 w Sali Koncertowej UKW w gmachu Copernicanum przy ul. Mikołaja Kopernika 1 w Bydgoszczy.
Bogusław Śliwerski – pedagog, profesor zwyczajny Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego i profesor wizytujący Wydziału Nauk Pedagogicznych Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie; profesor honorowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ekspert Narodowego Centrum Nauki, przewodniczący Sekcji I Nauk Humanistycznych i Społecznych Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Jest członkiem zwyczajnym Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Wypromował 14 doktorów nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika.
Kierował 9 projektami badawczymi w konkursach (KBN, MNiSW i NCN) oraz uczestniczył łącznie w 14 międzynarodowych (Czechy, Norwegia, Słowacja) i ogólnokrajowych zespołach badawczych. W 2016 r. został laureatem Nagrody Naukowej Prezesa Rady Ministrów w dziedzinie nauk społecznych. Jest redaktorem czterech tomów i współredaktorem (z prof. Zbigniewem Kwiecińskim) dwóch tomów podręczników akademickich „Pedagogika” oraz współredaktorem z ks. prof. ChAT Bogusławem Milerskim „Leksykonu PWN. Pedagogika”. Jako autor, współautor, tłumacz i redaktor wydał 65 monografii naukowych oraz ponad 800 artykułów naukowych i popularnonaukowych w recenzowanych czasopismach i monografiach zwartych. Ostatnio opublikował: „Harcerstwo źródłem pedagogicznej pasji” (Kraków 2016); „Edukacja (w)polityce.
Polityka (w)edukacji” (Kraków 2015); „Diagnoza uspołecznienia szkolnictwa publicznego III RP w gorsecie centralizmu” (Kraków 2013); „Szkoła na wirażu zmian politycznych. Bez cenzury” (Kraków 2012), „Pedagogika ogólna.
Podstawowe prawidłowości” (Kraków 2012). Jest założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika „Studia z Teorii Wychowania”, członkiem rad naukowych wielu czasopism pedagogicznych w kraju i poza granicami. Służył ponad 30 lat w ZHP (harcmistrz), a w oświacie współtworzył eksperyment pedagogiczny w Łodzi i animował z śp. żoną Wiesławą ruch nauczycieli klas autorskich w kraju i poza granicami (Szwajcaria, Słowacja). Od 2007 r. prowadzi blog: www.sliwerski-pedagog.blogspot.com
Profesor jest żywo zainteresowany zmianami w szkolnictwie proponowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Napisz komentarz
Komentarze