Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaprosił mieszkańców Bydgoszczy i regionu do wzięcia udziału w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O szczegółach tegorocznych bydgoskich obchodów mówił w trakcie wspólnej konferencji ze współorganizatorami uroczystości.
Wspólnie uczcijmy Żołnierzy Wyklętych

Autor: KPUW

„Już po raz czwarty organizujemy uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Od tego czasu honorujemy i przypominamy naszych bohaterów. Chciałem podziękować wszystkim, którzy kolejny raz organizują z nami uroczystości: szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, naczelnik bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz posłowi Bartoszowi Kownackiemu” – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Bydgoskie obchody rozpoczną się 28 lutego koncertem Orkiestry Wojskowej w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. „Będzie muzyka oraz praca ze słowem czytanym przez aktora Dariusza Kowalskiego” – informowała dyrektor Biura Poselskiego posła Bartosza Kownackiego Julia Rozworowska-Wolańska.

1 marca (godz. 10.00), w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przy ul. ks. Markwarta 4 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. W budynku mieściła się pierwsza siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W jego piwnicach torturowano polskich patriotów, wśród których był ppor. Leszek Biały.

O godz. 11.00 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy Ścianie Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. Składają się na nią tablice z imionami i nazwiskami zamordowanych członków podziemia niepodległościowego.

Uroczysta msza św. odbędzie się w kościele garnizonowym o godz. 12.00.

Dalsze uroczystości zaplanowano w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Na placu przed budynkiem odbędzie się wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944-1956”. „Jest to nowa wystawa, która prezentuje zupełnie zapomnianą formę oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej. Ekspozycja ma zasięg ogólnopolski z elementami regionalnymi. Można ją będzie oglądać do 15 marca” – mówiła naczelnik bydgoskiej delegatury IPN Edyta Cisewska.

Jednym z punktów programu będzie pokaz filmu produkcji IPN „Polska szuka bohaterów”. Film dokumentalny przedstawia proces społeczno-historyczny na temat poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Celem twórców dokumentu jest przybliżenie idei prac zespołu naukowego, pokazanie młodych naukowców, wolontariuszy, jak również ukazanie złożonych losów bohaterów filmu.

Prelekcję „Poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy” wygłosi dr Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiej delegatury IPN. „Wykład przybliży postęp prac trwających na terenie cmentarza przy ul. Kcyńskiej. Poszukiwane są tam szczątki osób, na których wykonano wyroki śmierci w 1946 r.” – poinformowała naczelnik Edyta Cisewska.

Uroczystości zakończy finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych” i wręczenie nagród. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o polskim antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej oraz kultywowanie dobrej pamięci o jego żołnierzach. „W poprzednich latach konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, w tym roku zgłosiło się 43 uczniów z 17 szkół z całego regionu” – powiedziała Edyta Cisewska.

Rys historyczny przedstawił dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury IPN. „W tym roku obchodzimy święto pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz dziewiąty. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 r. odbyła się egzekucja członków zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z ppłk Łukaszem Cieplińskim, który służył przed wojną w 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy. Dopiero po latach mogliśmy uhonorować tych żołnierzy, którzy po 1944 i 45 roku uznali, że Polska nie odzyskała niepodległości i przysięga wojskowa nadal ich obowiązuje. Ponosili za to najwyższą cenę. Szacuje się, że przez ubeckie więzienia przewinęło się ok. 300 tys. osób, 50 tys. straciło życie” – mówił historyk.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rodrigez 22.02.2019 17:14
Panie Osiński, Pańskie Ministerstwo Prawdy, które Pan reprezentuje, nieraz dawało dowody, że nie ma nic wspólnego z rzetelnym badaniem naukowym. Skąd te statystyki? nie mają one podstaw ani w źródłach, ani w metodzie. Forsowanie reżimowego święta i bohaterów pamiętamy z okresu PRL. Komu i po co potrzebna jest powtórka, dęte tony i dyktat zamiast obiektywnego spojrzenia?

Bbnnn 25.02.2019 18:45
Po to aby młodzież pamiętała jak było w czasach PRL.Ponieważ w szkołach nie dowiedzą się o tym.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama