Plan zakłada odnowienie ścieżek spacerowych oraz ustawienie nowych nasadzeń. Odzyskana ma zostać również część historyczna tego miejsca.
Miasto w swoim projekcie uwzględnia też przywrócenie pierwotnych elementów kompozycji zespołu m.in. punktów widokowych, wnętrz i kulis. Projekt zakłada też wykonanie nowych ścieżek w miejscu istniejących „przedeptów”. Powstaną one przede wszystkim w zachodniej części parku.
Zakłada się miedzy innymi odtworzenie historycznego placu wypoczynkowego na niższym tarasie wzgórza z punktem widokowym. Po śladzie dawnego rynsztoku planuje się wykonanie schodków kamiennych do ul. Stromej. Wprowadzony zostanie też szereg elementów małej architektury: ławki, tablice informacyjno- dydaktyczne, barierki, karmniki, murki, tak zwane hotele dla owadów, kosze na śmieci. Zdecydowanie poprawi się również oświetlenie terenu.
Oprócz tego zaplanowano też ustawienie nowych słupów oświetleniowych wyposażonych w energooszczędne oprawy.
Park założono w roku 1832 z inicjatywy prezydenta regencji bydgoskiej, Honorowego Obywatela Bydgoszczy – Carla von Wissmanna. Od jego imienia fragment zbocza, na którym został usytuowany nazwano Wzgórzem Wissmanna (niem. Wissmannshöhe). Założenie parku było jednym z pierwszych przedsięwzięć powstałego w 1833 r. pionierskiego Towarzystwa Upiększania Miasta i Okolic.
Przewodniczącym Towarzystwa był wiceprezes rejencji, a jego zastępcą – nadburmistrz miasta. W okresie pierwszych dwudziestu lat swej działalności Towarzystwo wykazało wiele inwencji w estetyzacji miasta. Planowane założenie znajdowało się na terenach przyległych do dawnego folwarku Górzyskowo oraz niewielkiego cmentarza żydowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze