Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Odwołano zaplanowane wcześniej imprezy związane z Powrotem Bydgoszczy do Macierzy

Ze względu na śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, imprezy zaplanowane na sobotę 19 stycznia w związku z Powrotem Bydgoszczy do Macierzy zostają odwołane. Odbędzie się jedynie debata „Postulaty – bez nienawiści”, a w niedzielę – oficjalna uroczystość i koncert fortepianowy w Ostromecku.
Odwołano zaplanowane wcześniej imprezy związane z Powrotem Bydgoszczy do Macierzy

Autor: KB archiwum

W sobotę 19 stycznia odbędzie się pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza. To dzień żałoby narodowej – zaplanowane przez Miejskie Centrum Kultury wydarzenia związane z 99. Rocznicą Powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zostają odwołane.

O godzinie 17.45 odbędzie się jedynie debata - w nowej formule, niepowiązanej z ideą świętowania rocznicy ponownego wejścia naszego miasta w skład Rzeczypospolitej. Tematem tej debaty stanie się mowa nienawiści w polskiej przestrzeni medialnej i społecznej.

MCK odwołuje też wszystkie wydarzenia zaplanowane na niedzielę, 20 stycznia, oprócz koncertu w Pałacu Starym w Ostromecku. Koncert związany jest z odsłoną odrestaurowanego fortepianu Johanna Friedricha Marty’ego, należącego do Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Koncertowi, zagranemu na tym fortepianie towarzyszy recital Marii Gabryś-Heyke, a także wykład instrumentolog Agaty Mierzejewskiej.

Z kolei w niedzielę 20 stycznia odbędą się oficjalne uroczystości związane z rocznicą Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Prezydent Rafał Bruski złoży kwiaty przy pomniku Leona Barciszewskiego. O godz. 11.00 odbędzie się msza święta w Katedrze Bydgoskiej. Następnie ok. godz. 12.15 zaplanowano uroczystość patriotyczną na Placu Wolności.

Debata POSTULATY. PO STU LATY - bez nienawiści
19 stycznia 2019, MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14, godz. 17.45

Wstęp wolny

W spotkaniu udział wezmą:
• Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła”, nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz ostatniej, głośnej książki „Służące do wszystkiego”.
• Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz kulturoznawstwa ukończyła też filologię angielską w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej. Autorka książki „Anioł w domu, mrówka w fabryce”.
• Anna Wróblewska-Zawadzka – współorganizatorka bydgoskich: manif, czarnych protestów, zbiórek podpisów pod projektem „Ratujmy Kobiety” i równościowych wydarzeń. Z pasją prowadzi warsztaty z zakresu równych szans kobiet i mężczyzn, przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi, cyberprzemocy oraz bezpiecznego korzystania z nowych technologii.
• Dr hab. Rafał Zimny, prof. UKW – językoznawca, badacz języka w mediach, polityce i reklamie oraz szeroko rozumianego dyskursu publicznego, autor monografii „Kreowanie obrazów świata w tekstach reklamowych” oraz współautor „Słownika polszczyzny politycznej po 1989 r.”, autor kilku ekspertyz językowych dla parlamentu RP. Obecnie pracuje nad stworzeniem cyfrowego korpusu przemówień polskich polityków po roku 1918 oraz nad monografią poświęconą językowym obrazom ważnych pojęć społeczno-politycznych w mowach polskich polityków.

Wydarzeniem w ramach obchodów Powrotu Bydgoszczy do Macierzy, będzie wystawa w Galerii Miejskiej bwa „(Nie)widzialność pisma”. Wernisaż wystawy odbędzie się 22.01., wtorek o godz. 18.00. Ekspozycja, której kuratorem jest Michał Tabaczyński z Pracowni Literatury MCK, prezentuje m.in. legendarną, pierwszą polską maszynę do pisania Władysława Paciorkiewicza „Idea” – konstrukcji Polskiej Fabryki Maszyn do Pisania w Bydgoszczy. Podczas wernisażu odbędzie się też promocja albumu fotografii Dariusza Gackowskiego „Industrial”, prezentującego bydgoskie fabryki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama