Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Przed nami 99. rocznica Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Zmiany w programie!

Przejazd zabytkowym tramwajem, performance „Łuczniczki”, koncerty i uroczyste odsłonięcie zabytkowego fortepianu – Bydgoszcz w tym roku świętować będzie 99. Rocznicę Powrotu do Macierzy. Miejskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę 19 stycznia i w niedzielę 20 stycznia na wydarzenia związane z uczczeniem Powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
Przed nami 99. rocznica Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Zmiany w programie!

Autor: KB archiwum

Miejskie Centrum Kultury Informuje!

Ze względu na tragiczne wydarzenia z Gdańska, barbarzyński mord na prezydencie tego miasta Pawle Adamowiczu, zdecydowaliśmy się przeprowadzić zmiany w programie planowanych na ten weekend obchodów rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Jako że prawdopodobnie w sobotę, 19 stycznia odbędzie się pogrzeb prezydenta Adamowicza, odwołujemy cały, sobotni program wydarzenia.

O godzinie 17.45 odbędzie się jedynie debata - w nowej formule, niepowiązanej z ideą świętowania rocznicy ponownego wejścia naszego miasta w skład Rzeczpospolitej. Tematem tej debaty stanie się mowa nienawiści w polskiej przestrzeni medialnej i społecznej. Szczegóły opis debaty i biogramy panelistek oraz panelistów - poniżej.

Odwołujemy też wszystkie wydarzenia w niedzielę, 20 stycznia, prócz koncertu w Pałacu Starym w Ostromecku. Koncert związany jest z odsłoną odrestaurowanego fortepianu Johanna Friedricha Marty’ego, należącego do Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Koncertowi, zagranemu na tym fortepianie towarzyszy recital Marii Gabryś-Heyke, a także wykład instrumentolog Agaty Mierzejewskiej.

Wydarzeniem w ramach obchodów Powrotu Bydgoszczy do Macierzy, będzie za to wystawa w Galerii Miejskiej bwa „(Nie)widzialność pisma”. Wernisaż wystawy odbędzie się 22.01., wtorek o godz. 18.00. Ekspozycja, której kuratorem jest Michał Tabaczyński z Pracowni Literatury MCK, prezentuje m.in. legendarną, pierwszą polską maszynę do pisania Władysława Paciorkiewicza „Idea” – konstrukcji Polskiej Fabryki Maszyn do Pisania w Bydgoszczy. Podczas wernisażu odbędzie się też promocja albumu fotografii Dariusza Gackowskiego „Industrial”, prezentującego bydgoskie fabryki.

Debata
POSTULATY. PO STU LATY - bez nienawiści

19 stycznia 2019, MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14, godz. 17.45

Wstęp wolny

Szanowni Państwo, w tym szczególnym i smutnym dniu zdecydowaliśmy się odwołać wszystkie wydarzenia rozrywkowe. Z oczywistych powodów. Ale uważamy, że jednego odwoływać nie można, a nawet – nie wolno. Debata traktująca o wolności i równości powinna się odbyć: nie „pomimo” pogrzebu Pawła Adamowicza, ale właśnie z tego powodu.

Prezydent, który sprawy wolności i równości miał na sztandarach swojej działalności politycznej, zasługuje na to, by w ten sposób uczcić Jego pamięć.

Po stu laty (od odzyskania niepodległości) przypominajmy postulaty równościowe i wolnościowe. Jest to teraz potrzebne szczególnie.

W spotkaniu udział wezmą:

· Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła”, nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz ostatniej, głośnej książki „Służące do wszystkiego”.

· Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obroniła doktorat w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz kulturoznawstwa ukończyła też filologię angielską w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW. Pisze o spirytyzmie, wynalazkach, emancypacji i klasie robotniczej. Autorka książki „Anioł w domu, mrówka w fabryce”.

· Anna Wróblewska-Zawadzka – współorganizatorka bydgoskich: manif, czarnych protestów, zbiórek podpisów pod projektem „Ratujmy Kobiety” i równościowych wydarzeń. Z pasją prowadzi warsztaty z zakresu równych szans kobiet i mężczyzn, przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi, cyberprzemocy oraz bezpiecznego korzystania z nowych technologii.

· Dr hab. Rafał Zimny, prof. UKW – językoznawca, badacz języka w mediach, polityce i reklamie oraz szeroko rozumianego dyskursu publicznego, autor monografii „Kreowanie obrazów świata w tekstach reklamowych” oraz współautor „Słownika polszczyzny politycznej po 1989 r.”, autor kilku ekspertyz językowych dla parlamentu RP. Obecnie pracuje nad stworzeniem cyfrowego korpusu przemówień polskich polityków po roku 1918 oraz nad monografią poświęconą językowym obrazom ważnych pojęć społeczno-politycznych w mowach polskich polityków.

Prowadzenie: dr Monika Opioła-Cegiełka (Katedra Historii Stosunków Międzynarodowych XIX i XX wieku UKW)

-------

Sobota 19 stycznia, godz. 12.00–15.00, zabytkowy tramwaj, trasa: Wilczak – Las Gdański; przejazd darmowy

„Bydgoskim torem"

Symbolicznymi bohaterkami tej edycji obchodów 99. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski będą znane bydgoskie kobiety z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Historię bydgoskich aktywistek poznamy, podróżując wspólnie zabytkowym tramwajem. Wycieczka obfitować będzie w wiele ciekawych niespodzianek i atrakcji. Zapraszamy do środka!

Sobota 19 stycznia, godz. 17.00, kawiarnia Szpulka MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14; wstęp wolny

„Łuczniczki” – performance

Łuczniczki to performance ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepckego z 1908 roku, znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera, odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś właściwie znana. To właśnie skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

Koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst, kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst, Katarzyna Sikora, dramaturgia: Anka Herbut, muzyka: Kamil Tuszyński.

UWAGA! Tuż po wydarzeniu zapraszamy na drugą odsłonę listopadowej dyskusji pt. Karty na stół, czyli postulaty Po Stu Laty, podczas której zgłębiać będziemy tematy dotyczące sytuacji kobiet z perspektywy 99 lat bydgoskiej niepodległości. Szczegóły panelu wkrótce na stronie: www.mck-bydgoszcz.pl.

Sobota, 19 stycznia, godz. 19.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14; wejściówki do odbioru w kasie MCK

NIEZMIENNA – koncert z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Bydgoszcz, Polska i muzyka – to ONA! Silna, niezależna, mądra i… zmienna. NIEZMIENNA to muzyczna podróż po pełnym wrażliwości i emocji świecie kobiety. To historie szczęśliwych, spełnionych, ale też zagubionych i samotnych kobiet. Ich zmagania z rzeczywistością skomentują słowem bydgoskie dziennikarki. Osobiste interpretacje piosenek zaprezentują bydgoscy wokaliści przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Miłosza Wośki – pianisty i aranżera. NIEZMIENNA to niezwykłe elektroniczne aranżacje utworów przygotowane specjalnie na tę okazję. Podczas wieczoru publiczność stworzy integralną całość z artystami.

19.01.2019, sobota, godz. 20.30, foyer MCK, ul. Marcinkowskiego 12–14

Ruk cug! Dechy czekają! – potańcówka

W klimat lat 20. i 30. minionego wieku wprowadzi nas duet Przedwojenne Piosenki, który powstał z inicjatywy Tomka Grdenia – kontrabasisty i wokalisty. Tomek zaprosił do współpracy Malwinę Paszek, która dodała nie tylko akordeon, altówkę i śpiew, ale także swoje zamiłowanie do muzyki ludowej. Stąd, oprócz pięknych i znanych szlagierów sprzed stu lat, takich jak Zimny drań czy Miłość ci wszystko wybaczy, usłyszymy też zapomniane melodie, często z wpływami muzyki cygańskiej czy węgierskiej. Na koncercie, prócz kontrabasu czy akordeonu, pojawią się mniej znane, a charakterystyczne dla okresu międzywojennego instrumenty, jak mandolina, banjola, banjoukulele czy ukulele.

Niedziela, 20 stycznia, godz. 17.00, Pałac Stary w Ostromecku, wstęp wolny

Johann Friedrich Marty – prezentacja odrestaurowanego fortepianu / recital / wykład Agaty Mierzejewskiej

Zapraszamy na wydarzenie artystyczne – nową odsłonę fortepianu Marty, który po odrestaurowaniu przez Pracownię Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie pod Warszawą powrócił do Pałacu Starego w Ostromecku. Fortepian jest jednym z kilku zachowanych instrumentów na świecie. Zbudowany został na początku XIX w. w Królewcu. Odrestaurowany instrument służyć będzie działalności koncertowej ZPP w Ostromecku.

Agata Mierzejewska opowie o budownictwie fortepianów na ziemiach polskich w XIX wieku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama