Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wkrótce ruszą kolejne realizacje inwestycji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego

Głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego odbywało się w dniach 1-31 października 2016 r. w formie elektronicznej i papierowej. Mieszkańcy Bydgoszczy mogli głosować tylko na projekty zatwierdzone przez zespół ds. weryfikacji projektów zgłoszonych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wkrótce ruszą kolejne realizacje inwestycji w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego

Autor: KB

W bieżącej edycji oddano łącznie 30161 głosów, w tym ważnych – 29246, co stanowiło 96 % głosów oraz nieważnych –915, co stanowiło 4 % głosów.

Na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oddano 15206 elektronicznych oraz 14955 papierowych głosów. Co stanowiło razem 30161 głosów.

Łącznie oddano ważnych 14866 elektronicznych i 14380 papierowych głosów co stanowiło razem 29246 głosów.

Mieszkańcy mogli oddać głos w formie elektronicznej, za pomocą specjalnej aplikacji, a także w formie papierowej. Wystarczyło wypełnić jedną z kart do głosowania (odpowiednią dla danego okręgu) i wrzucić ją do jednej z urn ustawionych w bydgoskich szkołach i młodzieżowych domach kultury. Karty do głosowania były także do pobrania w tych placówkach oraz w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Zgodnie z przyjętymi zasadami, uprawnionymi do głosowania były osoby zamieszkałe w Bydgoszczy, które ukończyły 16 lat. Głosujący wybierali jedno zadanie z listy projektów poprzez postawienie znaku „X” w odpowiednim polu „GŁOSUJ”.

W bieżącej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego kolejny raz decydujący głos mieli mieszkańcy Bydgoszczy - wybór projektów nastąpił wyłącznie na podstawie ich kolejności w głosowaniu.

Opinia Rady Osiedla w bieżącej edycji, nastąpiła już na etapie weryfikacji, przed głosowaniem mieszkańców - informacja o opinii Rady Osiedla znajdowała się na karcie do głosowania, a przedstawiciel Rady Osiedla znajdował się w zespole ds. weryfikacji wniosków, który decydował o zatwierdzeniu projektu do głosowania. Głosowane projekty są powszechnie dostępne dla mieszkańców.

Zasada działania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego polega na wydzieleniu z budżetu miasta kwoty 5 mln zł (corocznie), na realizację zadań zgłaszanych przez mieszkańców Bydgoszczy. Kwota ta jest dzielona proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na pobyt stały na obszarze każdego z 29 osiedli. Decyzje, które zadania realizować podejmują w głosowaniu mieszkańcy.

Na końcowy wynik głosowania składają się wyniki głosowania papierowych oraz elektronicznych kart do głosowania. Na podstawie końcowych wyników głosowania tworzona jest lista rankingowa projektów.

Do realizacji mogą zostać przeznaczone projekty, które uzyskały największa liczbę głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty przeznaczonej na realizacje projektów w ramach budżetu przeznaczonego na dane osiedle.

W sytuacji, gdy pozostałe środki finansowe nie pozwalają na realizacje kolejnego projektu z listy rankingowej, Zespół ds. weryfikacji projektów ocenia czy możliwe jest ograniczenie przedmiotowe projektu zgodnie z zasadami programu Bydgoski Budżet Obywatelski oraz czy koszty jego realizacji mieszczą się w kwocie pozostałej do rozdysponowania na dane osiedle.

W sytuacji, gdy kilka projektów uzyskało tą samą liczbę głosów, a pozostała kwota nie umożliwia realizacji ich wszystkich, za rekomendowany do realizacji uznaje się projekt wyłoniony w drodze losowania mającego miejsce na posiedzeniu Zespołu tylko spośród projektów mających pozytywna opinie danej Rady Osiedla.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 10 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama