W kilkudziesięciu monograficznych miniaturach znajdujemy osoby, których życie i działalność stanowią gotowy scenariusz na wielki epicki obraz filmowy. Są tu również wydarzenia, które „ustawiły” Bydgoszcz na czołówkach krajowych i zagranicznych mediów.
Historię każdego miasta przyrównać można do kolorowej układanki, której poszczególne elementy tworzą odrębne opowieści o wydarzeniach, miejscach i ludziach.
W zadziwiający sposób możemy jednak klocki tej łamigłówki łączyć ze sobą, uzyskując obraz pełniejszy i ciekawszy. Poznawanie dziejów miasta i regionu przyrównać więc można do wspólnego układania puzzli. Dzięki pracy Krzysztofa Osińskiego Czytelnicy mogą poznać historię najważniejszych obiektów w Bydgoszczy i losy jej prezydentów.
Dowiedzą się, jak miasto wróciło do Macierzy i z jakimi problemami zmagali się jego mieszkańcy po odzyskaniu niepodległości. Poznają losy kujawsko-pomorskich działaczy Narodowej Demokracji i obozu piłsudczykowskiego, a także najwybitniejszych bydgoszczan w historii: Żołnierzy Niezłomnych, konspiratorów i asów wywiadu, żołnierzy Armii Krajowej, wybitnych naukowców i przedstawicieli kultury, wreszcie ludzi „Solidarności”.
Do wspólnego układania puzzli z Bydgoszczą w roli głównej zaprasza Krzysztof Osiński, historyk, doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Delegatury IPN w Bydgoszczy. Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Premiera: Bydgoszcz, środa 5 grudnia, godz. 17.00 Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, sala sesyjna, ul. Jagiellońska.
Napisz komentarz
Komentarze