Przez wielu marketerów promocja poprzez SMS niesłusznie traktowana jest po macoszemu. Dmnews.com informował niedawno – powołując się dane Teradata, który należy do największych na świecie dostawców baz danych i narzędzi analitycznych – że 94 proc. wiadomości SMS odczytywanych jest w ciągu trzech minut od momentu ich otrzymania. Odbiorcy nie czytają jedynie 2 proc. z nich. Tegoroczny Nielsen Mobile Report pokazuje natomiast, że 71 proc. osób, które otrzymują SMS reklamowy, poszukuje w późniejszym czasie informacji związanych z otrzymaną wiadomością, a połowa ostatecznie podejmuje decyzję o zakupie. Wyniki te są nieporównywalne z konwersją osiąganą np. w wyniku mailingu lub promocji przez media społecznościowe.
Jak planować kampanię z użyciem SMS-ów
Sukces SMS marketingu leży zatem w dużej mierze po stronie stworzenia bazy konsumentów, których będziemy w stanie zainteresować naszą marką oraz produktem. Podstawą jest zatem baza kontaktów. Można ją pozyskać na dwa sposoby: odkupić lub wynająć od tzw. brokerów, albo stworzyć od podstaw. Jak wskazują specjaliści z internetum.com (Marketing), tworzenie bazy od podstaw pozwala zachować wpływ na dobranie grupy docelowej, generuje niższe koszty oraz daje możliwość dalszej rozbudowy. Bazę zewnętrzną można uzyskać od zaraz, ale wiąże się to z wyższymi kosztami oraz brakiem możliwości jej weryfikacji oraz rozwijania. Z perspektywy realizowania kampanii SMS‑owej baza wewnętrzna oznacza również wyższą efektywność. Miejscem pozyskania kontaktów telefonicznych może być tutaj strona www, numery dedykowane (tzw. short code) czy też aplikacje dla użytkowników Facebooka.
Konstrukcja SMS-a
Odpowiednio przygotowana wiadomość może przekonać konsumenta do naszego produktu, ale i sprawić, by czekał na kolejne informacje. Jakiego typu wiadomości możemy wysyłać? Ich gama jest szeroka – od przypomnień o kończących się promocjach, poprzez wiadomości z rabatami lub zaproszeniami na różnego rodzaju eventy promocyjne, po podziękowania za wybór naszego produktu, propozycje udziału w konkursie lub życzenia świąteczne. Optymalizacja wiadomości SMS zależy od szczegółów technicznych. Informacje mogą być opatrzone indywidulanym polem nadawcy, gdzie zamiast numeru odbiorca zobaczy nazwę marki, firmy lub produktu czy usługi. Innym sposobem jest użycie wspomnianego short codu, który w przeciwieństwie do wykupionego pola nadawcy nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów, a znacznie ułatwia interakcję z odbiorcą – np. w sytuacji, kiedy organizujemy konkurs lub zapraszamy do skorzystania z promocji poprzez odpowiedź zwrotną.
Artykuł sponsorowany