Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Już wiadomo, jak będzie wyglądała mała architektura i zieleń na Starym Rynku. Rozstrzygnięto konkurs

Konkurs na projekt małej architektury i zieleni na płycie Starego Rynku został rozstrzygnięty. Zwyciężył projekt, który połączył symbol Bydgoszczy - Spichrze z nowoczesnym designem. Wygrała go studentka Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Już wiadomo, jak będzie wyglądała mała architektura i zieleń na Starym Rynku. Rozstrzygnięto konkurs

Autor: Stary Rynek

Zadaniem projektantów było opracowanie koncepcji stylowej ławki oraz kwietnika przeznaczonych dla przestrzeni Starego Rynku w Bydgoszczy. Wkrótce Salon Miasta uzyska nową nawierzchnię, zmienią się także inne elementy wyposażenia. Plastyk Miejski wraz z Radą do Spraw Estetyki zainicjowali zorganizowanie ogólnopolskiego konkursu celem wyłonienia najciekawszego projektu bydgoskich mebli staromiejskich. Kontekst miejsca określił charakter większości opracowań.

Komisja w składzie: Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz – Architekt Miasta Bydgoszczy, Ewa Raczyńska- Mąkowska – Zakład Wzornictwa UTP, prof. dr hab. Dariusz Markowski – Przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy, dr Michał Kubiak – artysta rzeźbiarz, Maciej Bakalarczyk - Menadżer Starego Miasta, Marek Iwiński – Plastyk Miasta pod przewodnictwem prof. dr hab. Maciej Świtała z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przyznała I miejsce Agacie Łapińskiej.

https://www.bydgoszcz.pl/fileadmin/_processed_/2/5/csm_Agata_Lapinska_93e85a3e6e.gif

 

 

Jej projekt w najtrafniejszy, zdaniem komisji, sposób skojarzył tradycję historyczną ze współczesną lekką formą, syntetyzując znany motyw bydgoskich spichrzy. Wybrany wzór daje szerokie możliwości aranżacji przestrzeni, dzięki zastosowaniu modularności poszczególnych elementów. Autorka jest Gdańszczanką, studentką Wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać także trzy wyróżnienia, które otrzymały zespoły projektantów: Patrycja Kazimierczak, Katarzyna Gacek, Joanna Jarząbkiewicz z Wrocławia za ciekawą próbę połączenia w projekcie koronkowego detalu historycznego z prostotą współczesnej formy siedziska.

https://www.bydgoszcz.pl/fileadmin/_processed_/a/3/csm_Patrycja_Kazimierczak_Katarzyna_Gacek_Joanna_Jarzabkiewicz_fc8c1699a0.jpg

Komisja wyjątkowo wyróżniła również autorów z Poznania - Jakuba Wójtowicza i Filipa Zielińskiego za szczególnie interesującą ławę, stanowiącą bardziej formę przestrzenną niż użytkowy mebel miejski. Projekt wprawdzie nie spełnił oczekiwań wynikających z założeń regulaminu konkursu, ale może stanowić ciekawą inspirację do wykorzystania podczas aranżacji bulwarów nad Brdą, które zdaniem członków Komisji zasługują na szczególną estetykę.

https://www.bydgoszcz.pl/fileadmin/_processed_/e/e/csm_Jakub_Wojtowicz__Filip_Zielinski_0b82fe0f0d.gif

Wśród wyróżnionych znalazła się też praca Patrycji Doman, również studentki Wzornictwa na bydgoskim UTP, za interesującą interpretację formalną i funkcjonalną architektury historycznej, zaproponowanie zintegrowanej funkcji ławy i kwietnika w niespotykanym dotąd kształcie.

https://www.bydgoszcz.pl/fileadmin/_processed_/c/2/csm_Patrycja_Doman_cdcb886fb4.jpg

Konkurs adresowany był do studentów i absolwentów uczelni wyższych o szeroko pojętym kierunku projektowym i artystycznym w Polsce. Każdy, kto chciał wziąć w nich udział mógł nadesłać łącznie 5 propozycji projektów ławek i kwietników, które stanąć mają na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku. Wszystko po to, aby serce miasta było estetyczną wizytówka Bydgoszczy i jednocześnie funkcjonalnym miejscem dla wszystkich mieszkańców.

Jak podkreśla plastyk miejski, Marek Iwiński, który czuwał nad przebiegiem konkursu, zainteresowanie było ogromne. - Prace nadesłali architekci z Warszawy, Wrocławia czy Poznania. Były nawet prace z zagranicy. I większość naprawdę była na wysokim poziomie. Kryterium ważnym było stworzenie projektu, który wpisywałby się w bydgoski Stary Rynek - część nadesłanych prac była świetna, jednak nie współgrała tak dobrze, jak nagrodzona i wyróżnione prace z naszym Rynkiem - mówi Iwiński. - Tak duże zainteresowanie konkursem osób spoza Bydgoszczy to także dobra promocja miasta.

Łącznie na konkurs wpłynęło 80 prac z całego kraju Europy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama