Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wspólne śpiewanki, przedstawienie teatralne, blues i piosenka autorska w Światłowni

W każdy wtorek, g. 18.00 warto wybrać się do Światłowni na wspólne śpiewanie piosenek turystycznych i nie tylko. Wstęp wolny.
Wspólne śpiewanki, przedstawienie teatralne, blues i piosenka autorska w Światłowni
Paweł Szymański

27.11.2018, wtorek, godz. 18.00 - „Historia pewnej książki” - przedstawienie teatralne

„Historia pewnej książki” to przedstawienie teatralne przygotowane przez Koło Miłośników Teatru, działające w internacie Ośrodka L. Braille’a pod opieką tyflopedagogów: Magdaleny Donarskiej, Zenony Góra i Marzanny Staśkiewicz. Scenariusz powstał po zainspirowaniu opowieścią księdza Piotra Buczkowskiego, a także na podstawie artykułu pani Katarzyny Jarzembowskiej, zamieszczonego w „Przewodniku Katolickim” nr 52 z 31.12.2017 roku. Przedstawia poruszające losy mamy księdza, dotyczące czasów II wojny św., a zwłaszcza hart ducha tej młodej osoby. Jako dziewczyna została wywieziona do gospodarstwa niemieckiego i pozbawiona kontaktu z rodziną, z Polakami, a także możliwości uczestniczenia we mszy świętej. To wspaniały przykład dla młodych ludzi niezłomności i walki z przeciwnościami losu. Dodatkowo pojawia się w tej historii skarb, książka, stare wydanie poezji Adama Mickiewicza. Młoda dziewczyna, dzięki wierze w Boga i sile słowa zapisanego w poezji wieszcza przetrwała trudny czas wojny.
Przedstawienie w wykonaniu młodzieży z Ośrodka L. Braille’a zostało uhonorowane drugim miejscem podczas przeglądu małych form teatralnych ,,Niepodległa” – w 100-lecie niepodległości Rzeczypospolitej Polski, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach XXXVII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, objętego honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Rektora Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
Wstęp wolny.

30.11.2018, piątek, godz. 18.00 – Blues w akustycznym, autorskim wydaniu! – koncert Pawła Szymańskiego

Paweł Szymański, rocznik 1967
Muzyka, teksty, wokal, gitara akustyczne, gitara rezofoniczna, gitara dwunastostrunowa, harmonijka ustna.
Bywał bluesmanem („Dziecko Rawy Blues” – w latach 1993-2014 dziewięć razy na głównej scenie Spodka!), występował na OPPA (dwukrotnie w Złotej Piątce), grał przed Magdą Umer i TSA(!), nagrywał z muzykami spod znaku country, blues, bluegrass, folk itp.
Po ukazaniu się płyty „Południowy wiatr” Rafał Chojnacki na łamach portalu www.folkowa.art.pl napisał:
„Szymański nawiązuje stylistyką do klasyków polskiej ballady z poetyckim tekstem, takich jak Andrzej Garczarek czy Tomasz Szwed. Nawet bardziej żywiołowe utwory okraszone zostały mądrymi i przemyślanymi tekstami. Mało kto potrafi dziś tak trafnie i obrazowo mówić o prostych sprawach.”
W latach 2009-2017 ukazały się cztery płyty z autorskim materiałem Pawła Szymańskiego.
Aktywny estradowo, występuje solo (jako tzw. człowiek – orkiestra), lub w małych akustycznych składach.
Ostatnia płyta „Szpital Św. Jakuba” (2017 r.) jest powrotem do starego bluesa!
„Szpital Św. Jakuba” cała płyta online https://www.youtube.com/watch?v=529VtqwJj3o
„Napisz” https://www.youtube.com/watch?v=9zSPrxjbXrs&feature=youtu.be
https://www.facebook.com/pawelszymanskragpicker

1.12.2018, sobota, godz. 18.00 - Łukasz Majewski

Łukasz Majewski – wykonawca z kręgu literackiej piosenki autorskiej. Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Laureat kilkudziesięciu festiwali piosenki.

W roku 2013 ukazała się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej debiutancka książeczka z wierszykami dla dzieci „WierszTaki dla dzieci”. W tym samym roku premierę miała płyta „Mężczyzna z zakolami” z autorskim repertuarem, a w roku 2015 płyta „Ad acta”. W roku 2017, we wrześniu, miał premierę jego najnowszy album „Niebajka”.

Piosenki Łukasza docenione były przez publiczność oraz jury wielu ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej oraz autorskiej (min. Nagroda Wojtka Bellona na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Grand Prix OFPA w Rybniku, pierwsza nagroda i dyplom Ministra Kultury na Festiwalu imienia Jacka Kaczmarskiego w Kołobrzegu, pierwsza nagroda na festiwalu piosenki kabaretowej OSPA w Ostrołęce, czy trzykrotnie Złota Piątka laureatów na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie).

O sobie mawia: “Już nie młody, ale cały czas obiecujący!”.

Wstęp-cegiełka na Światłownię - 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci - 8 zł

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama