W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: dyrektor oddziału w Bydgoszczy Mariusz Jaroniewski i dyrektor oddziału w Toruniu Bronisław Pierzynowski oraz p.o. Dyrektora Kujawsko Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy Andrzej Wiśniewski.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że prace nad projektem trwały dłuższy czas.
- Jest to projekt, który rozpoczął się w 2016 roku i przez okres 3 lat był wdrażany. Przeprowadzaliśmy cykl szkoleń w tym obszarze. E-ZLA będą dużym ułatwieniem dla naszych pacjentów, lekarzy i pracodawców – mówił wojewoda.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia podkreślił rolę jaką we wdrożeniu systemu e-ZLA miał Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- To, że system zwolnień elektronicznych wchodzi w życie od początku grudnia jest dużą zasługą ZUS, który od roku prowadzi bardzo intensywną akcję promocyjną i organizacyjną wspierającą to wdrożenie. Trzeba pamiętać, że wdrożenie systemów e-zdrowie to jest wyzwanie nie tylko technologiczne, ale i organizacyjne. - zaznaczył wiceminister.
Tomasz Latos przypomniał, że wcześniej wiele mówiło się o wprowadzeniu informatyzacji resortu zdrowia, ale dopiero teraz wdrażane są nowe projekty.
- To bardzo dobra wiadomość i nie ukrywam, że oczekuje na kolejne zmiany, które ministerstwo zdrowia będzie wdrażać. We wcześniejszych latach, jako państwo, ponosiliśmy kolejne wielomilionowe wydatki, a efektów nie było widać. One wreszcie się pojawiły. To jest kwestia nie tylko tego projektu, ale również tych, które ministerstwo wprowadza np. e-recepta – zakończył parlamentarzysta.
Projekt elektronicznych zwolnień zostanie wprowadzony od 1 grudnia 2018 roku. Od tej daty tradycyjne zwolnienia nie będą honorowane. e-ZLA zapewniają m.in. szybki dostęp do danych pacjenta, automatyczne przesyłanie zwolnień do ZUS czy krótszy czas wystawiania zwolnień.
Napisz komentarz
Komentarze