Już ponad miesiąc temu zamontowano pierwsze nowoczesne automaty biletowe na pokładach pojazdów bydgoskiej komunikacji miejskiej. Od 1 listopada we wszystkich pojazdach w Bydgoszczy funkcjonują nowoczesne biletomaty . Kolejnym udogodnieniem, które wiąże się z wdrożeniem OPS jest wielofunkcyjność urządzeń, które pozwalają nie tylko na nabycie biletów jednorazowych i czasowych, ale również na skontrolowanie stanu Bydgoskiej Karty Miejskiej, czy zakodowanie na niej okresowego biletu nabytego przez Internet.
- Odnotowane na przestrzeni pierwszego miesiąca dane sprzedażowe świadczą o sukcesie wdrożenia. W ciągu zaledwie 31 dni funkcjonowania systemu pasażerowie prawie 14.000 razy wybrali elektroniczną formę biletu i skorzystali z nowoczesnego biletomatu. Te dane mówią same za siebie – to sukces wdrożeniowy Open Payment System – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych, Mennica Polska S.A.
Otwarcie się na nowe technologie przyczynia się do popularyzacji transportu zbiorowego, co skutkuje zmniejszeniem negatywnego wpływu miasta na środowisko naturalne. Open Payment System eliminuje konieczność posiadania biletu kartonikowego, co jest nie tylko działaniem proekologicznym, ale również pozwala na redukcję kosztów utrzymania systemu poboru opłat za przejazd komunikacją miejską. Oszczędności w połączeniu z prawie 12 proc. wzrostem miesięcznych przychodów ze sprzedaży, względem analogicznego okresu sprzed roku, pozwalają na wykorzystanie dodatkowych środków na inicjatywy ważne z punktu widzenia społeczności lokalnej.
- Osiągnięte wyniki sprzedaży w bydgoskiej komunikacji miejskiej stanowią optymistyczny prognostyk na przyszłość. Pasażerowie od pierwszych dni wykazali duże zainteresowanie nowym kanałem dystrybucji, który pozwala na nabycie uprawnienia do przejazdu z użyciem jedynie karty zbliżeniowej, którą większość Polaków na co dzień nosi w portfelu. Pozytywne przyjęcie Open Payment System już w inicjalnym etapie jego wdrożenia pokazuje również jak bardzo przyjazne i intuicyjne jest nasze rozwiązanie. Priorytetem Mennicy Polskiej, będącej dostawcą systemu, jest przede wszystkim zapewnienie komfortu podróżowania, a wyniki sprzedaży służą nam jako wskaźnik poziomu tego zadowolenia. Dane sprzedażowe z Bydgoszczy świadczą, że udało się nam odnieść na tym polu kolejny sukces - dodaje Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych, Mennica Polska S.A.
Należy podkreślić, że nowoczesne biletomaty umożliwiają zakup elektronicznego biletu w zaledwie dwóch prostych krokach; wystarczy wybrać odpowiedni bilet na dotykowym wyświetlaczu i zbliżyć kartę płatniczą do czytnika. W OPS karta płatnicza zastępuje tradycyjny bilet kartonikowy i pełni jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli.
- Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Kontroler jest wyposażony w specjalny czytnik, dzięki któremu zweryfikuje, czy daną kartą płatniczą został zakupiony bilet na przejazd. Podczas kontroli pasażer przykłada kartę płatniczą do tego czytnika, a kontroler, dzięki dostępowi do Systemu Centralnego, będzie mógł stwierdzić zakup ważnego biletu. Jest to operacja całkowicie bezpieczna, ponieważ kontroler nie ma dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej, poza identyfikatorem transakcji. Innymi słowy, jedyną informacją dostępną dla kontrolera jest ta, czy daną kartą został kupiony bilet. – Zapewnia o bezpieczeństwie transakcji Kamila Kaliszyk z Mastercard.
Co więcej, tokeny transakcji opłaconych za pomocą bankowych kart płatniczych będą dostępne dla czytników kontrolerskich niezależnie od pojazdu, w którym opłata została wniesiona, co jest bardzo istotne w odniesieniu do biletów czasowych, umożliwiających pasażerom przesiadki.
Innowacyjne rozwiązanie zostało zaprojektowane przez Mennicę Polską S.A. i z powodzeniem funkcjonuje już w kilku metropoliach w Polsce. Bezpieczeństwo każdej transakcji w ramach Open Payment System zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard, co daje pasażerom gwarancję najwyższej jakości zabezpieczeń.
Napisz komentarz
Komentarze