Do historii przechodzą sytuacje, w których trzeba było kupić bilet, żeby skorzystać z przejazdu. Teraz wystarczy tylko karta płatnicza, którą przykłada się do specjalnego czytnika dotykowego w pojeździe i już. Wcześniej na monitorze dotykowym, należy dokonać wyboru biletu: ulgowy, czy bez ulgi. Ilość biletów, za którą wnosi się opłatę kartą. Na koniec przykłada się kartę do czytnika i kończy transakcję. Jest ona jednoznaczna ze skasowaniem biletu za przejazd. Transakcji jest nadawany dla nikogo innego dostępny numer, który może zostać jedynie wykorzystany podczas kontroli biletów, która również w bezpieczny sposób będzie przeprowadzana z wykorzystaniem specjalnych czytników.
Oczywiście w dalszym ciągu będą obowiązywały pozostałe formy opłaty za przejazd, czyli tradycyjny bilet papierowy, jak również Bydgoska Karta Miejska.
W okresie wdrażania systemu wszystkie pojazdy bydgoskiej komunikacji miejskiej będą odpowiednio oznakowane, aby ułatwić Pasażerom zlokalizowanie automatu biletowego.
KUPNO BILETU KROK PO KROKU:
- na ekranie dotykowym wybór biletu (lub biletów), jaki chcemy kupić,
- naciśnięcie na monitorze KUPUJĘ,
- przyłożenie do czytnika zbliżeniowej karty płatniczej (bez podawania PIN) bądź smartfona obsługującego technologię NFC/HCE, zakup biletu wraz z jego skasowaniem.
KONTROLA BILETU BEZ OBAW:
Urządzenia nie będą drukowały biletów papierowych. Potwierdzeniem dokonania zakupu będzie indywidualny numer tzw. token zapisany w systemie. Karta jest identyfikatorem w przypadku kontroli. W chwili kontroli przykłada się ją do czytnika kontrolerskiego. Na czytniku wyświetla się zarejestrowany wcześniej w systemie zakup biletu. Kartę jedynie przykładamy do czytnika, tak samo, jak podczas płacenia w sklepie. Nie podajemy jej kontrolerowi do ręki. Kontroler w żadnej chwili, nie ma najmniejszego dostępu do naszych danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Otrzymuje jedynie informację o transakcji zawartej w pojeździe komunikacji.
Napisz komentarz
Komentarze