Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.
Żalanasz jest przystanią, w której górę nad nowoczesnością bierze tradycja - ale nie ta, o której zwykliśmy ostatnio często mówić - opresyjna, kwestionująca wolność jednostki i narzucająca jej wątpliwy kodeks zachowań. To tradycja, która każe ludziom kochać swoją ziemię. Piękna. – mówi o filmie Anna Bielak.
W 2017 roku film został uznany Najlepszym Filmem Krótkometrażowym jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego na świecie – IDFA w Amsterdamie, otrzymał także Złotą Żabę dla filmu krótkometrażowego podczas Camerimage w minionym roku, zdobywał nagrody także m.in. na festiwalach w Kijowie i Krakowie.
Marcin Sauter jest autorem scenariusza i zdjęć oraz reżyserem filmu. Muzykę skomponował Jerzy Rogiewicz, za dźwięk odpowiadał Marcin Lenarczyk. Film zmontowali Ziemowit Jaworski, Michał Marczak i Katarzyna Olechowska.
Producentem filmu jest Studio Filmowe Kronika. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem promocji filmu jest MCK Bydgoszcz.
Więcej informacji na stronie www.
Cinema Eye Honours są przyznawane od 2008 roku. Więcej informacji o nagrodach tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze