Wbrew niemieckim zapewnieniom o przyznaniu powstańcom warszawskim praw jeńców wojennych, 29 września 1944 r. czterdzieści dziewcząt – żołnierzy Armii Krajowej przekroczyło bramę obozu koncentracyjnego Stutthof.
Już na pierwszy rzut oka wyróżniały się wśród innych więźniarek. Ubrane w kombinezony i kurtki wojskowe z biało-czerwonymi proporczykami oraz polskimi orzełkami na furażerkach.
Jak pisał Krzysztof Dunin-Wąsowicz: „W Stutthofie, gdzie było wiele cierpienia i męczeństwa, nie widzieliśmy dotąd pierwiastków heroicznych. Te 40 dziewcząt, to był pierwszy czynnik bohaterski, który wszedł między druty i wieżyczki Stutthofu”.
Wirginia Węglińska – politolog i historyk, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej, gdzie specjalizuje się w historii obozów koncentracyjnych.
W ramach dysertacji doktorskiej prowadzi badania nad kobiecą częścią KL Stutthof. Jest autorką wystaw i publikacji poświęconych tej tematyce. W 2016 r., pod jej redakcją ukazał się zbiór wspomnień pt. Stutthof w kobiecych narracjach.
Wirginia Węglińska (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) „Kobiety pistolety. Polki-jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym Stutthof”. 23 października 2018 r. (wtorek), godz. 17:00. Strych Biblioteki na Starym Rynku.
Napisz komentarz
Komentarze