Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna będzie obchodzić Jubileusz 115-lecia

Warto wiedzieć, że w roku 2018 mija 115 lat od utworzenia biblioteki. W związku z Jubileuszem 5 października 2018 roku o godz. 10.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość uświetniająca to wydarzenie z udziałem władz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasta Bydgoszczy.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna będzie obchodzić Jubileusz 115-lecia

Autor: Biblioteka

W ramach obchodów 115-lecia instytucji, WiMBP w Bydgoszczy zmienia identyfikację wizualną. W związku z tym, z dniem 5 października 2018 r., zacznie obowiązywać nowy znak firmowy.

Z okazji 115-lecia WiMBP przez cały październik obowiązywać będą bezpłatne zapisy do biblioteki, bezpłatne prolongaty kart bibliotecznych oraz bezpłatne wydawanie duplikatów kart bibliotecznych w Bibliotece Głównej oraz we wszystkich filiach bibliotecznych.

Krótki rys historyczny Biblioteki:

Biblioteka powstała w 1903 r. Kilka lat później otrzymała jeden z z najwspanialszych gmachów w mieście, należący wcześniej do Deputacji Kameralnej i Sądu Dworskiego (ul. Stary Rynek), który jest jej siedzibą do dnia dzisiejszego. Pierwszym dyrektorem został dr Jerzy Minde-Pouet, zastąpiony w 1913 r. przez prof. Marcina Bollerta.

Księgozbiór książnicy miał charakter naukowy, jego podstawę stanowił dar historyka Fryderyka Raumera, redaktora Henryka Kruse oraz Towarzystwa Historycznego Obwodu Nadnoteckiego. Początkowo w strukturę placówki wchodziła także Biblioteka Ludowa, gromadząca literaturę rozrywkową i oświatową.

Obie biblioteki powstały w celach germanizacyjnych i posiadały niewielki oraz przypadkowo zgromadzony księgozbiór polski. 1 września 1920 r. kierowanie Biblioteki powierzono Witoldowi Bełzie, który dokonał wymiany kadry, polonizacji i rozbudowy księgozbioru oraz przekształcił placówkę w jeden z najważniejszych ośrodków kulturotwórczych i naukowych w mieście. W czasie okupacji hitlerowskiej Książnica straciła ok. 20% zbiorów, w tym część bezcennej kolekcji bernardyńskiej. Po II wojnie światowej prowadzono intensywną rozbudowę filii bibliotecznych na terenie całego miasta, jest ich dziś 26. W 1953 r. Biblioteka powołała Dział Zbiorów Specjalnych, a w 1968 r. uzyskała status naukowy.

Obecnie zasób Książnicy liczy około miliona woluminów, w tym ponad 60 tys. zbiorów specjalnych (stare druki, rękopisy, kartografia, ikonografia – grafika, fotografie, pocztówki; druki muzyczne, dokumenty życia społecznego i medale). Biblioteka może poszczycić się posiadaniem dwóch wystaw stałych (Bibliotheca Bernardina, Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego), kilku bezcennych kolekcji (księgozbiór pobernardyński, zbiór dokumentów i listów królewskich Kazimierza Kierskiego) oraz unikatów i cymeliów (jak rękopis Roty Marii Konopnickiej oraz partytury Feliksa Nowowiejskiego).

Biblioteka w swej historii kilkukrotnie zmieniała nazwę, która odzwierciedlała jej charakter i zasięg: Biblioteka Miejska (1903-1957), Miejska Biblioteka Publiczna (1957-1975), Wojewódzka Biblioteka Publiczna (1975-1981), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (1981-2002), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy (od 2002 r.)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama