Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm

Prawidłowa higiena „mleczaków” a zdrowie zębów stałych

Czy o zęby mleczne warto dbać szczególnie uważnie, skoro po kilku latach zastąpią je zęby stałe? Tak! Jak bowiem podkreśla ekspert, właściwa higiena „mleczaków” ma duży wpływ na stan zdrowia zębów stałych. Jednak nie wszystkie mamy są tego świadome, a w wyniku popełnianych błędów aż 46% dzieci w wieku od 3 do 7 lat miało już leczone ubytki[1]. Dlatego ekspert wyjaśnia, jak można w prosty sposób znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo ich powstawania.  
Prawidłowa higiena „mleczaków” a zdrowie zębów stałych

Zęby mleczne mogą „zarazić” stałe ubytkami

Czynnikami, które powodują powstawanie ubytków w zębach jest zła higiena jamy ustnej oraz bakterie z gatunku Streptococcus mutans. Są to patogeny, gromadzące się w płytce nazębnej i rozkładające węglowodany zawarte w pożywieniu. W ten sposób bakterie te powodują, że pH w jamie ustnej zmienia się na kwaśne, co osłabia szkliwo zębów, które stają się bardziej podatne na powstawanie nowych ubytków. Im dłużej pokarm zalega w jamie ustnej, tym większe pole do działania mają szkodliwe bakterie. – wyjaśnia Anita Walczak, ekspert marki Dentisal, dyplomowana higienistka stomatologiczna z bogatym doświadczeniem w pracy z małymi pacjentami, Prezydent Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. I dodaje – Streptococcus mutans mają zdolność przenoszenia się pomiędzy zębami dlatego „mleczak” z ubytkiem może zarazić nowy ząb stały. Zatem niewłaściwa higiena jamy ustnej, w okresie gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne, może prowadzić do późniejszych problemów ze zdrowiem zębów stałych.

 

Do 8. roku życia dziecko powinno myć zęby pod kontrolą rodziców

Rodzice starają się uczyć swoje pociechy samodzielności. Jednak w przypadku higieny jamy ustnej nie można na nią dziecku pozwolić. 68% mam przyznaje, że najmłodszym w wieku 3-7 lat często zdarza się popełniać w tym zakresie błędy – polegają one głównie na zbyt krótkim lub niedokładnym myciu zębów[2]. Dlatego, jak podkreśla ekspert – Przynajmniej do 8. r. ż. to dorośli powinni myć zęby dziecka. Dobrze to robić przed lustrem, aby uczyło się jak wykonywać tę czynność prawidłowo. Zęby mleczne najlepiej myć metodą Fonesa, czyli tzw. kółeczkową. Anita Walczak wyjaśnia na czym ona polega – Włosie szczoteczki ustawiamy prostopadle do zębów dziecka i ruchami kolistymi czyścimy zęby oraz wewnętrzne strony policzków. Z kolei powierzchnię żującą zębów myjemy ruchami poziomymi. Należy to robić 2 razy dziennie, przez ok. 2-3 minuty.

 

Wieczorna higiena jamy ustnej – obowiązkowa!

Krótkie i niedokładne szczotkowanie, to nie jedyny błąd popełniany przez dzieci. Aż 47% najmłodszym ze wspomnianej grupy wiekowej zdarza się spożywać dodatkowy posiłek, już po wieczornym myciu zębów[3]. To poważny błąd, ponieważ higiena jamy ustnej o tej porze dnia jest szczególnie ważna. Jak wspomniałam, czynnikiem sprzyjającym działaniu Streptococcus mutans jest zbyt długi czas zalegania pokarmu w jamie ustnej, a dodatkowo w nocy organizm produkuje mniej śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby. Dlatego wieczorem trzeba poświęcić więcej uwagi temu, by wspólnie z dzieckiem, właściwie o nie zadbać. Powtarzany każdego dnia rytuał pomoże wyrobić u najmłodszych prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej, które towarzyszyć im będą zapewne także w przyszłości. – mówi higienistka stomatologiczna. Poleca też wartościowe wsparcie – Do wieczornego rytuału dbania o zęby warto wprowadzić – jako uzupełnienie higieny jamy ustnej, preparat zawierający dobroczynny szczep Streptococcus salivarius M18, który stosuje się po umyciu zębów. Skuteczność tego szczepu wykazały badania naukowe[4]. Wspiera on produkcję substancji (tzw. lantybiotyków), które działają przeciwko wspomnianym bakteriom Streptococcus mutans oraz produkuje enzymy zapewniające odpowiednie pH w jamie ustnej i redukujące akumulację płytki nazębnej nawet o 50%. Dzięki temu w badanej grupie dzieci, które przyjmowały szczep Streptococcus salivarius M18 stwierdzono nawet ponad 3-krotnie większą szansę na uniknięcie ubytków – wzrosła ona z 20% do aż 70%[5]. Dzieje się tak, ponieważ dobroczynny szczep ma zdolność kolonizowania jamy ustnej, czyli mówiąc prościej zasiedlenia jej. A im więcej w jamie ustnej bakterii ze szczepu Streptococcus salivarius M18, tym mniej miejsca i pola do działania mają szkodliwe bakterie.

 

[1]Badanie wiedzy mam na temat higieny jamy ustnej u dzieci, przeprowadzone przez IQS Sp. z o. o. Dla marki Dentisal, metoda ilościowa CAWI, próba N = 200

[2] Ibidem

[3] Ibidem

[4] Di Pierro F. i wsp. Clinical, Cosmetic and Investigational Dentistry 2015; 7: 107-113.; Burton J. i esp. PLOS ONE June 2013. Volume 8, Issue 6.; Scariya L. i wsp. Int J Pharm Bio Sci 2015 Jan; 6(1): (P) 242-250.; Burton J. i wsp. Journal of Medical Microbiology (2013); 62: 875-884.

[5] https://www.dovepress.com/cariogram-outcome-after-90-days-of-oral-treatment-with-streptococcus-s-peer-reviewed-fulltext-article-CCIDE


Prawidłowa higiena „mleczaków” a zdrowie zębów stałych

Prawidłowa higiena „mleczaków” a zdrowie zębów stałych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Won z Grajdołem niszczącym B-szcz!Treść komentarza: A kogo z bydgoszczan obchodzi grajdoł Toruniewo, który blokuje od początku tego chorego województwa rozwój B-szczy, wręcz jej DEGRADACJĘ!!Data dodania komentarza: 14.04.2025, 14:03Źródło komentarza: Dworzec Toruń Wschodni otwarty dla podróżnych
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama