Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 15:48
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

W regionie kolejki do diagnostyki obrazowej skróciły się o kilka dni

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, obiecał w czerwcowym wywiadzie dla telewizji publicznej, że polscy pacjenci z końcem roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym. W przypadku tomografii komputerowej cel został osiągnięty – średni czas oczekiwania na badanie wynosi przeciętnie 29 dni. Niezmiennie dramatycznie wygląda sytuacja z dostępem do rezonansu magnetycznego. Na to badanie w trybie pilnym w województwie czeka się średnio 132 dni. Co gorsza, nierówności pomiędzy regionami w dostępie do badań powiększają się. Fundacja uruchomiła na stronie Kolejkoskop.pl licznik dni do realizacji obietnicy ministra zdrowia.
W regionie kolejki do diagnostyki obrazowej skróciły się o kilka dni
W kujawsko-pomorskim tylko o kilka dni skróciły się kolejki do diagnostyki obrazowej

Wielokrotnie publicznie przedstawiciele ministerstwa zdrowia wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywanie tych ostatnich jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.
W ramach programu „Skarbonka” pomagamy ponad 300 pacjentom zbierać środki na wydatki związane z leczeniem. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której zebrane pieniądze służą nie tylko sfinansowaniu nierefundowanych leków, lecz właśnie diagnostyki. Z informacji przekazywanych przez chorych wynika, że decydują się na taki krok przede wszystkim z powodu długiego czasu oczekiwania na badania w ramach systemu publicznego – mówi Maja Kochanowska, koordynatorka programu „Skarbonka” w Fundacji Onkologicznej Alivia.

W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę obrazową. Dane Fundacji Alivia, która zbiera informacje o kolejkach do tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego dowodzą, że podjęte działania pozwoliły nieznacznie skrócić kolejki. Dla tomografii komputerowej udało się skrócić przeciętny czas oczekiwania w trybie pilnym do 29 dni. 62 dni muszą czekać pacjenci, którzy otrzymali skierowanie w trybie zwykłym.

Nierówności pomiędzy regionami narastają. Na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym pacjenci czekają w zależności od województwa od 110 do 245 dni, w trybie pilnym – od 31 do 165 dni.             

Kujawsko-pomorskie notuje nieznaczne, kilkudniowe skrócenia w czasie oczekiwania na rezonans magnetyczny. Rezonans magnetyczny głowy to 185 dni – w czerwcu 2018 r. było to 180 dni. Rezonans jamy brzusznej wykonamy w 190 dni – wcześniej w 194, tak samo w przypadku rezonansu klatki piersiowej.  Czas oczekiwania w trybie pilnym wydłużył się o ok. 6 dni i wynosi średnio 132 dni. Na tomografię tych samych obszarów czeka się średnio 22 dni w trybie pilnym, a 52 dni w trybie zwykłym – to trzy dni krócej niż w czerwcu 2018 r.

Fundacja Onkologiczna Alivia uruchomiła na stronie www.kolejkoskop.pl kalkulator dni na realizację obietnicy ministra Łukasza Szumowskiego. Na dzisiaj resort zdrowia ma 129 dni aby skrócić do miesiąca czas oczekiwania w trybie pilnym do badania rezonansem magnetycznym. Kolejna publikacja wyników zbieranych w ramach programu kolejkoskop.pl została zaplanowana
na październik.

***

Fundacja Onkologiczna Alivia niesie pomoc chorym na raka w Polsce od 2010 roku. Jej założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Od tej pory wspólnie wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Fundacja motywuje swoich podopiecznych do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego – szukania jak największej ilości informacji
na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Alivia daje chorym konkretne narzędzia do walki z rakiem
i podpowiada sposoby ułatwiające dotarcie do informacji. Pomaga im gromadzić fundusze na leczenie niefinansowane ze środków publicznych: badania diagnostyczne, konsultacje medyczne, środki opatrunkowe i pokrycie innych kosztów związanych z leczeniem. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, który Alivia prowadzi dla potrzebujących.

Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl, www.Kolejkoskop.pl i Prostowraka.pl Dzięki nim chorzy mogą znaleźć najlepszy ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych a także określić optymalne dla siebie leczenie. Publikuje również w języku polskim nowości onkologiczne ze świata zarówno na swojej stronie alivia.org.pl, jak i na profilu Alivii na Facebooku.

Więcej informacji: www.alivia.org.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama