Warto wiedzieć, że w kwietniu (3-30 kwietnia br.) Urząd Miasta zachęcał mieszkańców do zgłaszania pomysłów związanych z określeniem nowego przeznaczenia hali. Przesłane propozycje przekazano Komisji Eksperckiej, która pracuje nad przyszłymi funkcjami zabytkowego obiektu. Na konferencji prasowej w Ratuszu (17/08) przedstawiciele Komisji – Anna Rembowicza-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta przedstawili propozycji Komisji.
Historycznie hala targowa została zaprojektowana przez spółkę architektoniczną Boswau & Knauer GmbH z Berlina. Wzniesiono ją w okresie, gdy przewartościowaniu ulegało podejście społeczeństwa do spraw związanych ze zdrowiem i higieną. Wiele miast wznosiło wówczas zadaszone hale targowe, aby zachować standardy higieniczne w handlu artykułami spożywczymi.
Inwestorem hali targowej w Bydgoszczy było miasto. Wzniesiono ją na parceli byłej fary ewangelickiej, powiększonej o część posiadłości rentiera Alberta Wiese. Podłoże budowli wzmocniono przez nawiezienie piasku. Budowę rozpoczęto jesienią 1904 r. i ukończono na wiosnę 1906 r. Wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały wykonane przez miejscowe firmy i rzemieślników. Otwarcie hali miało miejsce w piątek 20 lipca 1906 r. w obecności władz miejskich.
Propozycje siedmiu najciekawszych prac znajdziecie w dole galerii.
Napisz komentarz
Komentarze