Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce organizuje Regionalne Forum Dyskusyjne (RDF). To doskonała okazja do osobistego spotkania z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego i możliwość uczestniczenia w dyskusji dotyczącej kształtowania się polityki europejskiej.
W debacie wezmą udział: Janusz Zemke (S&D, SLD), Kosma Złotowski (EKR, PiS) i Tadeusz Zwiefka (EPL, PO). Europosłowie odpowiedzą na pytania dotyczące przyszłości Europy, aktualnych wyzwań stojących przed UE oraz roli Polski w strukturach unijnych.
Debatę poprowadzi Karina Terzoni – dziennikarka Czwórki Polskiego Radia.
W ramach wydarzenia odbędą się również specjalnie przygotowane warsztaty dla uczniów pod tytułem „Parlament Europejski - Twój głos w Europie” współorganizowane z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli. Zajęcia na temat demokracji parlamentarnej, Unii Europejskiej i jej wartości zostaną przeprowadzone w wybranych szkołach przez trenerów z fundacji Civis Polonus. Uczniowie będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz jego roli w strukturach UE. Dla nauczycieli przewidziano natomiast warsztaty pt. „Europa w polskiej szkole. Jak uczyć o Unii Europejskiej?”. Dla nauczycieli z regionu Bydgoszczy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli, Biuro Parlamentu Europejskiego przygotowało warsztaty pt. „Europa w polskiej szkole. Jak uczyć o Unii Europejskiej”, które poprowadzą trenerzy z fundacji Civis Polonus.
Dodatkowym wydarzeniem będzie spotkanie Attaché Prasowego Biura Parlamentu Europejskiego - Piotra Wolskiego, ze studentami dziennikarstwa, nowych mediów i komunikacji społecznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o fake newsach, dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie serwisów prasowych oraz z jakich dziennikarskich źródeł warto korzystać, szukając informacji o Parlamencie Europejskim.
Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie także projekcja filmu „Krew Saamów”, w reżyserii Amandy Kernell, uhonorowanego nagrodą filmową Parlamentu Europejskiego LUX PRIZE 2017. Produkcja porusza problem wyobcowania i braku tolerancji w stosunku do Saamów – rdzennych mieszkańców Laponii. Film jest przykładem działań PE, który przyznając nagrody LUX, wyróżnia filmy poruszające kwestie bliskie Europejczykom. Projekcja filmu odbędzie się 7 czerwca o godz. 18:00 w Kinie Orzeł. Zaproszenia na film można otrzymać bezpłatnie od 25 maja w kasie kina Orzeł.
Wszystkie elementy RDF realizowane będą w Bydgoszczy w dniach:
- 4 - 7.06.2018 - warsztaty dla uczniów
- 6.06.2018 - warsztaty dla nauczycieli,
- 7.06.2018 - pokaz filmu „Krew Saamów”, laureata Nagrody Filmowej PE LUX
- 8.06.2018 - spotkanie ze studentami
- 8.06.2018 - debata z posłami do Parlamentu Europejskiego
Napisz komentarz
Komentarze