Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Kulturalny weekend w Muzeum Okręgowym

Muzeum Okręgowe zaprasza bydgoszczan na weekendowe wydarzenia.
Kulturalny weekend w Muzeum Okręgowym

Autor: muzeum.bydgoszcz.pl

Film „Jerzy Tchórzewski – świadectwo czasu”

W ramach wystawy "Jerzy Tchórzewski. Monotypia, grafika, rysunek" zapraszamy na spotkanie
z kuratorem wystawy 19 kwietnia, o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej oraz na projekcję filmu Jerzy Tchórzewski – świadectwo czasu reż. Krzysztof Tchórzewski 22 kwietnia (niedziela) 2018r. na godz. 19.00. do Kina Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12. Wstęp wolny.

„Jerzy Tchórzewski – świadectwo czasu” przedstawia wszechstronnie historię życia profesora Tchórzewskiego. Powstał na podstawie wcześniej opublikowanych książek: „Świadectwo oczu – wspomnienia z lat 1946-1957” oraz „Świadectwo dojrzałości. Wspomnienia z lat 1928-1945”. Na całość składają się liczne nagrania archiwalne z wypowiedziami znajomych i przyjaciół, a także samego twórcy, spośród których znaczna część nie była wcześniej publikowana. Wielowątkowa narracja prowadzi od wczesnego dzieciństwa, przez mroki wojny, lata studenckie i okres dojrzałości aż do śmierci artysty. Obraz dopełnia bogata dokumentacja fotograficzna, pochodząca z różnorodnych źródeł, a także dzieła malarskie i graficzne Jerzego Tchórzewskiego oraz twórców, z którymi często wystawiał. Film był finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje 2017. Edycja jesienna”.

Wystawę można oglądać do 6 maja w Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Urodziny Mistrza Leona

Zapraszamy do urodzinowego stołu! 21 kwietnia świętujemy 166. rocznicę urodzin Leona Wyczółkowskiego. Zapraszamy do udziału w plenerowych wydarzeniach na Wyspie Młyńskiej.

W programie:
• Pod okiem artysty - otwarty plener malarski i rysunkowy z uczniami Bydgoskiego Zespołu Szkół Plastycznych
(MALUJEMY PORTRETY URODZINOWYCH GOŚCI) P. Ewa Gordon, P. Jarosław Nowak, P. Violetta Kuś, P. Małgorzata Maciejewska, P. Agnieszka Elwertowska-Komuniewska - artyści i pedagodzy ZSP w Bydgoszczy
• W kuchni u Franciszki Wyczółkowskiej:
- warsztaty plastyczne – projektujemy i ozdabiamy urodzinowy jadłospis, tworzymy patchworkowy obrus /Prowadzenie: kustosz Dominika Raduńska-Pacholska
- przy stole Mistrza:
*degustacja urodzinowych smakołyków
*pokaz inspirowany dawnymi przepisami
*prelekcja na temat tradycji kulinarnych
Prowadzenie: Tomasz Welter Szef Kuchni Hotel Ikar,
Anna K. Jędrzejewska MOB
• Land art - prezentacja instalacji plenerowej Bydgoskiego Zespołu Szkół Plastycznych
• Żywe obrazy - spotkaj postacie z obrazów Leona Wyczółkowskiego
• Tajemnice Domu Leona - kurator zaprasza - bezpłatny wstęp na wystawę stałą w Domu Leona Wyczółkowskiego.

/Prowadzenie: starszy kustosz P. Ewa Sekuła-Tauer, kierownik Działu Leona Wyczółkowskiego MOB

Słodki poczęstunek zapewnią młodzi cukiernicy z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5, Branżowej Szkoły Specjalnej nr 6

Piknik umilą animatorzy, muzyka i słodki poczęstunek.

Dom Leona Wyczółkowskiego
Ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska
WSTĘP WOLNY

Dzień Wolnej Sztuki


Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku, w godz. 12.00 – 14.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska), wstęp wolny.

Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują.

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day.
Tego dnia w godzinach 12.00-13.00 będziemy namawiać do bliższego zapoznania się z pięcioma pracami eksponowanymi w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Przy każdym dziele wolontariusze pomagać będą w odbiorze sztuki - pobudzą do refleksji, zainspirują do zastanowienia się nad każdą z prac.

W godzinach od 13.00 do 14.00 zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie w celu podzielenia się swoimi wrażeniami oraz przedyskutowania problematyki dotyczącej zagadnień sztuki współczesnej.
Celem akcji jest pokazanie zwiedzającym, że muzea można zwiedzać powoli, a sztukę odbierać bez posiadania specjalistycznej wiedzy czy odpowiedniego wykształcenia. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, którą można odkryć zatrzymując się przy nim dłużej niż przeciętne osiem sekund.


Dzieła:
1. Śniadanie w muzeum – Łódź Kaliska
2. Uwertura – Anna Güntner
3. Tadeusz Kantor - Parasol, 1971
4. Grzegorz Klaman – Bez tytułu, 1988
5. Stanisław Brzęczkowski – Krzyk

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama