Sauter, Sauter!
Premiera krótkiego metrażu "Tak jest dobrze" w reżyserii Marcina Sautera będzie niewątpliwie dużym wydarzeniem. Sauter rozbił przecież niedawno bank nagród na światowych festiwalach filmem “Żalanasz - pusty brzeg”, a już w ledwie kilka miesięcy później zobaczymy jego nowe dzieło.
Film oparty został na opowiadaniu Szczepana Twardocha pt. „Tak jest dobrze”. To historia fotografa podróżującego po świecie, który traci rodzinę, a następnie spotyka ją w co najmniej zaskakującym miejscu, czyli na arktycznym Spitsbergenie. W głównych rolach wystąpili znakomici aktorzy Adam Woronowicz i Karolina Gruszka.
Realizacja filmu była trudnym przedsięwzięciem. Zdjęcia powstawały częściowo na Spitsbergenie i w krajach arabskich. W Bydgoszczy rejestrowano ujęcia we wnętrzach Gryfa przy Fordońskiej, Teatrze Polskim i wielu innych lokalizacjach.
Pokaz premierowy odbędzie się 20 kwietnia w Kinie Orzeł MCK Bydgoszcz.
Piskozub i Buława dokumentują
Jarosław Piskozub to już “stary wyjadacz” i zdobywca wielu nagród za swoje filmy dokumentalne. Mateusz Buława to twórca młody, o zaskakującym - jak na tak młody wiek - dorobku. Obaj reżyserzy pokażą 28 kwietnia w Kinie Orzeł swoje najnowsze, krótkometrażowe dokumenty. Oba zrealizowane ze szczególną dbałością wizualną, poruszające tematem i pokazujące klasę ich twórców.
Dokument “Między brzegami” Jarosław Piskozub wyreżyserował w duecie z Mikołajem Bielawskim. To pieknie pokazana historia samotnego, starszego mężczyzny,zyjącego nad brzegiem wielkiej rzeki, gdzieś w Polsce.
“Nieoczekiwane” Mateusza Buławy to wysmakowany wizualnie, eteryczny dokument o przychodzeniu na świat, widzianym oczami noworodka - wcześniaka. To logiczna kontynuacja filmowej drogi Buławy, który zawsze starał się poruszać trudne tematy w delikatny sposób. Przykładem może być nakręcony w 2015 roku dokument o dzieciach chorych na raka pt. “Motylkowy Szpital”.
Polskie nagrody festiwalowe, czyli dokumentalny deser od Koloroffonu
Festiwal filmowy „Przeźrocza” organizowany przez Stowarzyszenie Koloroffon, odbywa się na koniec września, jednak już w kwietniu zaprasza widzów na przedsmak festiwalowych emocji. W ramach przeglądu Przeźrocza - polskie nagrody festiwalowe, będzie można zobaczyć wielokrotnie nagradzane, znakomite polskie filmy dokumentalne.
Zobaczymy wielokrotnie nagradzany "Najbrzydszy samochód świata" w reż. Grzegorza Szczepaniaka, którego “bohaterem” jest ponad pięćdziesięcioletni samochód marki Wartburg. "Dwa światy" Macieja Adamka to portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi, a ich 12-letnia córka Laura jest słysząca.
Program uzupełnią dokumenty twórców z bydgoskiego Koloroffonu - "21" w reżyserii Krzysztofa Nowickiego oraz "Do naprawy", w reż. Dariusza Gackowskiego.
Warto dodać, że Nowicki może być kolejnym “eksportowym towarem” bydgoskiego kina. Jego najnowszy, zrealizowany w Barcelonie dokument “Sen Leokadii” został zakwalifikowany do konkursu prestiżowego festiwalu Toronto Hot Docs oraz kilku innych festiwali na świecie.
- Premiera krótkiego metrażu "Tak jest dobrze" w reżyserii Marcina Sautera
20 kwietnia (piątek); Kino Orzeł MCK, ul. Marcinkowskiego 12, Wstęp wolny.
- Festiwal “Przeźrocza”: Polskie nagrody festiwalowe
21 kwietnia (sobota); Kino Orzeł MCK, ul. Marcinkowskiego 12
- 18:30 "Dwa światy", reż. Maciej Adamek + "21" , reż. Krzysztof Nowicki
- 20:00 "Do naprawy", reż. Dariusz Gackowski + "Najbrzydszy samochód świata" , reż. Grzegorz Szczepaniak
- Premiera krótkich metraży Mateusza Buławy i Jarosława Piskozuba
28 kwietnia (sobota); Kino Orzeł MCK, ul. Marcinkowskiego 12
- “Nieoczekiwane” Mateusz Buława
- “Między brzegami” Jarosław Piskozub
Napisz komentarz
Komentarze