Problem smogu pojawia się regularnie, gdy rozpoczyna się sezon jesienno-zimowy, a mieszkańcy miast i wsi zaczynają ogrzewanie swoich domów i mieszkań. Wówczas, wskutek palenia opałem niskiej jakości wzrasta w zastraszającym tempie zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 10 i PM 2,5. Walka z tym negatywnym zjawiskiem rozpoczęta została przez środowiska pozarządowe i obywatelskie. Dzięki ich aktywności temat niskiej emisji został dostrzeżony, nie tylko przez mieszkańców, ale i media, samorządowców oraz polityków.
Według przeprowadzonych analiz Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem krajów w Europie. Niemniej konsekwentne działania organizacji pozarządowych m.in. Polskiego Alarmu Smogowego, przyczyniły się do zdecydowanych działań samorządowców w regionach o najwyższym wskaźniku dopuszczalnego stężenia dobowego PM10. Samorządy tych województw wprowadziły w życie uchwały antysmogowe. Uchwalenie przepisów przez władze wojewódzkie nie spowoduje od razu, że spadnie liczba pyłów dostających się do atmosfery. Niemniej krok w dobrym kierunku został wykonany. Również polityka państwa zmierza w tym kierunku, świadczy o tym powołanie przez Premiera Rządu RP - Mateusza Morawieckiego, w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości, ministra ds. smogu – Pana Piotra Woźnego, który będzie zajmował się m.in. działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza, w tym programem Czyste Powietrze. Głównym celem tego programu jest skuteczne rozwiązanie kwestii niskiej emisji.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w miesiącu styczniu 2017 roku zmarło o 11 tys. Polaków więcej niż w roku poprzednim. Analizy tego nagłego wzrostu śmiertelności dokonali dr Marcin Popkiewicz oraz Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego, którzy wskazują, ze nagły wzrost śmiertelności w I kwartale 2017 roku był spowodowany wpływem zanieczyszczenia powietrza. W badanym okresie natężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 znacznie przekraczało dopuszczalne normy.
Problem niskiej emisji jest coraz częściej wiązany z terminem ubóstwa energetycznego. To powoduje, że mieszkańcy chcąc ogrzać swoje mieszkania, a nie posiadając dostatecznych zasobów finansowych, palą w piecach śmieciami lub niskiej jakości węglem. Wprowadzone przez rząd tzw. taryfy antysmogowe, w przypadku ogrzewania energią elektryczną tylko w pewnym stopniu rozwiązują problem ubóstwa. Całkiem ciekawą koncepcję zaproponował Polski Alarm Smogowy, który zaproponował likwidację zakupu węgla dla najuboższych przez ośrodki pomocy społecznej, w zamian za bezpośrednie dopłaty do energii elektrycznej. Ta propozycja jest warta rozpatrzenia, takie wsparcie może w pewnym stopniu ograniczyć smog i jego zgubny wpływ na zdrowie. Wiemy jak i co poprawić, by ograniczyć niską emisję oraz jej konsekwencje.
W celu wsparcia istniejących rozwiązań, wskazania nowych i wymiany doświadczeń w zakresie ograniczania niskiej emisji, zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Antysmogową pod tytułem: „Smog – skuteczne rozwiązania w zakresie niskiej emisji. Od edukacji do czystego powietrza”. Wydarzenie organizowane przez Fundację REGION PLUS odbędzie się w dniach 27-28 lutego 2018 roku, a obrady będą się toczyć w Regionalnym Centrum Innowacyjności przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.
Organizowana przez Fundację Region Plus konferencja ma być płaszczyzną, która umożliwia samorządowcom, naukowcom i biznesowi odpowiedzialnemu społecznie współpracę w ograniczaniu szkodliwego smogu. Nie można walki ze smogiem odkładać na kolejne lata, ona musi zostać rozpoczęta już teraz i dziś, bo zdrowie mamy tylko jedno.
Szczegółowe informacje na stronie www.ecometropolis.eu.
Napisz komentarz
Komentarze