Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki w Bydgoszczy

Bioasekuracja i specjalne formy pomocy dla hodowców trzody chlewnej, w związku z rozprzestrzenianiem się ASF, to główne tematy o których mówił dziś podczas spotkania z rolnikami w KPUW wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki. Aktualną sytuację gospodarzy z Kujaw i Pomorza przedstawił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki w Bydgoszczy
Spotkanie wiceministra rolnictwa Jacka Boguckiego z kujawsko-pomorskimi rolnikami

Autor: KWP Bydgoszcz

13 lutego minister rolnictwa podpisał rozporządzenie wprowadzające zaostrzone wymagania weterynaryjne na terenie całego kraju. Jeszcze w marcu mają ruszyć masowe kontrole wszystkich gospodarstw zajmujących się hodowlą świń. Jak podkreślał minister Jacek Bogucki – Zasady bioasekuracji są niskokosztowym lub bezkosztowym rozwiązaniem, polegającym głównie na rozwiązaniach sanitarnych oraz rejestracji związanej z obrotem sprzedaży i dostępem ludzi do miejsc przebywania trzody.

Producenci świń z terenów ASF mogą się w związku z restrykcjami ubiegać się o specjalną pomoc z ARiMR. Od 10 lutego 2018 r. mogą się o nią ubiegać rolnicy, którzy utrzymywali bądź utrzymują zwierzęta w siedzibach stada położonych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.  Pomoc będzie wyrównaniem dochodu ze sprzedaży świń. W województwie kujawsko-pomorskim opłacalność chowu trzody chlewnej spadła z 4,70 średniej ceny netto za kg w 2017 roku do 3,91 zł netto za kg w lutym 2018 roku.

O tym, że w województwie kujawsko-pomorskim istnieje trudna sytuacja w zakresie zwalczania choroby ASF, związana z występowaniem wielu, a jednocześnie bardzo rozdrobnionych populacji świń mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W naszym regionie jest 1 351 255 sztuk świń w 22 257 stadach,  przy jednoczesnym występowaniu dużej populacji dzików - 8 492 szt..

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektorat Weterynarii badał 326 przypadków padłych dzików, a w ramach  działań profilaktycznych przeprowadził 195 szkoleń, rozprowadził 31 132 ulotek i 38 tablic informacyjnych. Pracownicy inspekcji wykonali 1159 kontroli bioasekuracji w stadach świń, 1677 kontroli przemieszczania świń i 110 kontroli targowisk.  

Na podstawie rekomendacji zespołu wojewódzkiego z 22 stycznia 2018 roku od dnia 9 lutego br. nastąpiło zamknięcie przejść dla zwierząt nad autostradą A1 wzdłuż której ma powstać pas buforowy przeciwko rozprzestrzenianiu się ASF oraz powołano lub powoła się w każdej jednostce samorządu terytorialnego pełnomocnika ds. ASF.

Wśród kolejnych, istotnych zagadnień poruszanych podczas spotkania w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim znalazły się te dotyczące sprzedaży bezpośredniej i handlu detalicznego rolników, pomocy finansowej z ARiMR za szkody w uprawach, lasach i budynkach gospodarczych spowodowanych nawałnicą w sierpniu 2017 roku oraz nawalnych opadów atmosferycznych w drugiej połowie 2017 roku powodujących podtopienia.

- Z danych przesłanych przez jst podtopienia, powodujące niemożność zebrania niektórych plonów oraz zasiewów ozimin, wystąpiły w 15.514 gospodarstwach rolnych na powierzchni 105.279,8 ha, a szacunkowa wartość niezebranych plonów wyniosła 103.807.282, 7 zł. Ponadto występujące podtopienia umożliwiły zasiew zbóż i rzepaku ozimego na powierzchni 65.649,67 ha oraz terminowe przeprowadzenie prac agrotechnicznych jesienią na powierzchni 96.316,71 ha. – Poinformował wojewoda Bogdanowicz. Dlatego 8 lutego wystąpiłem do ministra rolnictwa z pismem o udzielenie wsparcia poszkodowanych rolnikom, a także o przyznanie dodatkowych środków na poprawę aktualnego stanu urządzeń melioracyjnych. – Dodał.

- Cały czas trwają prace nad nowymi formami pomocy dla rolników. Jesteśmy po konsultacjach z przedstawicielem UE. Wspólnie szukamy kolejnych rozwiązań w postaci preferencyjnych kredytów, np. klęskowych, w ramach których obniżyliśmy oprocentowanie do 0,5% oraz form pomocy kredytowej na zakup środków produkcji, by rolnicy mogli obsiać swoje pola. – Informował wiceminister.

W konferencji uczestniczyli oprócz gospodarzy z regionu m. in. posłowie Ewa Kozanecka i Jan Krzysztof Ardanowski, Grzegorz Smytry z Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Paweł Drzażdżewski oraz przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii st. inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt Wojciech Młynarek.

Po spotkaniu wiceminister rolnictwa, wojewoda i poseł Ardanowski spotkali się z  przedstawicielami mediów, gdzie wspólnie podkreślali, że województwo kujawsko-pomorskie w poprzednich latach było bardzo często „dotykane” trudnymi warunkami atmosferycznymi.  Ostatnie trzy lata były wyjątkowo trudne dla gospodarzy z regionu, począwszy od 2014 roku - susze, następnie nawałnice, a teraz podtopienia. Negatywne zjawiska, połączone w czasie muszą oznaczać wyzwania i problemy, dlatego średnio co 2 m-ce spotykają się członkowie zespołu wojewódzkiego omawiając aktualne problemy i szukając rozwiązań. – Mówił wojewoda.

- Poseł Ardanowski dziękując za spotkanie wiceministra z gospodarzami z Kujaw i Pomorza podkreślał, że trwające prace w resorcie oraz cykliczne posiedzenia zespołów przy wojewodach przynoszą strategiczne podejście do problemów i tak potrzebne długofalowe rozwiązania. Przykładem są chociażby prace nad Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, czy rozwiązania dotyczące gospodarki wodnej na terenie kraju i województwa. – Mówił.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaAgencja Kreatywna
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama