Inicjatorką powstania miejsc, których misją jest niesienie pomocy potrzebującym i schorowanym ludziom była Margaret Susan Cheshire, Baroness Ryder of Warsaw – znana na całym świecie jako Sue Ryder.
Spotkanie było okazją do rozmowy na temat opieki nad chorymi w stanach terminalnych, warunków godnej terapii paliatywnej, zagadnień ochrony przed bólem oraz wsparcia, także tego w wymiarze duchowym, o którym mówił ks. Wojciech Retman. Wizytę zakończyła wspólna modlitwa w kaplicy Domu.
Podczas spotkania prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej prowadzącego hospicjum dr n. med. Andrzej Stachowiak przedstawił profil działalności placówki, który obejmuje opiekę nad chorymi w stanach terminalnych, rehabilitację osób w podeszłym wieku, organizację pracy wolontariatu oraz leczenia żywieniowego, a także pomoc z powodu osierocenia lub trudnej sytuacji socjalnej i ekonomicznej rodzin pacjentów. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz złożył wszystkim chorym życzenia siły i odporności w zmaganiu z ciężką chorobą i zapewnił o stałej trosce administracji rządowej, dla której głównym tematem pozostaje podnoszenie zarówno jakości jak i dostępu do usług medycznych.
Na znaczenie wsparcia ze strony instytucji paliatywnych dla rodzin chorych, które nie zawsze są w stanie zapewnić swoim bliskim właściwą jakość życia w ciężkiej chorobie, uwagę zwróciła pełnomocnik Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych i Rodziny Aleksandra Poeplau.
Organizacja świadczeń specjalistycznych w domu chorego jest praktyką, która pozwala na zmniejszenie poczucia izolacji, a ponieważ nie wymaga pobytu w placówce specjalistycznej, znacznie obniża koszty leczenia.
Napisz komentarz
Komentarze