Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy w 2017 roku odbyli zajęcia w ramach programu edukacyjnego Fundacji – Szkoły Dialogu. Podczas cyklu czterech warsztatów młodzież poznawała podstawowe zagadnienia dotyczące kultury i tradycji żydowskiej oraz przygotowała spacer śladami Żydów w Bydgoszczy.
Bogata historia bydgoskiej gminy żydowskiej, tak dobrze odzwierciedlająca burzliwą historię miasta, stanowiła gotowy do pracy materiał dla uczniów. Uczniowie klasy 1R, po wprowadzających do tematu warsztatach z trenerkami Forum Dialogu, zdecydowali się przeprowadzić wśród mieszkańców miasta ankietę dotyczącą przeciętnej wiedzy na temat historii i kultury Żydów w mieście. Z jej wyników okazało się, że wiedza mieszkańców na temat społeczności żydowskiej Bydgoszczy była znikoma: ograniczała się do kojarzenia podstawowych zagadnień oraz wyznaczaniem – błędnie – międzywojnia jako momentu, w którym Żydów w mieście żyło najwięcej. Młodzież postanowiła zatem aktywnie wpłynąć na poszerzenie świadomości bydgoszczan.
Na początku czerwca 2017 roku uczniowie zorganizowali grę miejską pt. „Zapomniane historie. Szlakiem kultury żydowskiej w Bydgoszczy”.
Działania bydgoskich uczniów to nie tylko gra miejska – na początku czerwca zorganizowali oni także w swojej szkole Tydzień Kultury Żydowskiej. Podczas jego trwania uczniom cały czas towarzyszyła zrobiona specjalnie w tym celu gazeta, jak również wystawa na temat kultury, zwyczajów i obyczajów. Każdy dzień tygodnia obfitował w inne atrakcje: spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkurs na temat judaizmu, degustacja potraw, warsztaty dotyczące jarmułki.
Ich projekt weźmie udział w organizowanym przez Forum Dialogu konkursie, którego rozstrzygnięcie nastąpi 1 marca 2018 roku. Podczas uroczystej gali Szkoły Dialogu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Więcej szczegółów na stronie www.dialog.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze